BEOGRAD, Struja u Srbiji mogla bi da poskupi već od oktobra, bar kako smatraju u Ministarstvu energetike. Jer, tada će ovu odluku početi da donosi Agencija za energetiku, bez uplitanja politike.
Ali, dok u Elektroprivredi Srbije očekuju da u naredne dvije i po godine cijena kilovata poskupi za 60 odsto, još ne planiraju da zatraže poskupljenje od jeseni.
Cjenovnici za privredu i domaćinstva posljednji put su promijenjeni u aprilu prošle godine, kada je struja poskupjela za 13,5 odsto. A tada je kilovat-čas, u prosjeku, počeo da košta 5,5 evrocenti.
– Očekujem da cijena električne energije bude povećana od oktobra, kada će Agencija za energetiku početi da o tome odlučuje umjesto vlade – kaže Miloš Banjac, pomoćnik ministra energetike. – To će biti jedini način da se smanji potrošnja struje za grijanje građana, koja je u Srbiji izražena. To je najviše pospiješeno niskom cijenom struje, koja je najjeftinija u Evropi.
Tokom ledenog talasa u februaru, grijalice i TA peći “progutale” su rekordnih 160 miliona kilovat-časova za jedan dan. Zato je bio neminovan uvoz od 14 miliona kilovat-sati, koje je EPS morao da plati skuplje nego što je prodavao. Sa druge strane, u Elektroprivredi Srbije ponavljaju da je poskupljenje struje u narednom periodu neminovno zbog razvoja i izgradnje novih elektrana, ali još ne planiraju da podnesu zahtjev za obračun nove cijene.
– U planu poslovanja za ovu godinu nismo predvidjeli poskupljenje električne energije – kažu u EPS. – A Agencija za energetiku ne može da odlučuje o novoj cijeni struje, bez našeg zahtjeva.
Ali, trend poskupljenja kilovat-časova prisutan je i u susjednim zemljama. Električna energija u Hrvatskoj poskupjela je od početka maja na 0,11 evra po kilovat-času, pa tamošnja domaćinstva plaćaju tačno duplo veće račune nego u Srbiji. Cijena struje mogla bi uskoro da bude veća i u Crnoj Gori, gdje elektroprivreda traži poskupljenje od 25 odsto, iako joj porodice još od početka godine plaćaju sedam odsto više.
Danci
Prema cjenovnicima evropskih zemalja, najskuplju struju od čak 30,7 evrocenti plaćaju Danci, zbog velikog udjela obnovljivih izvora energije. Njih prate Nijemci, Belgijanci i Holanđani. Cijena struje u Bugarskoj najniža je u Evropskoj Uniji – 9,3 evrocenta – jer tamo nuklearni blokovi proizvode jeftine kilovate. Novosti