BEOGRAD, U Srbiji je šteta od suše veća od milijardu evra, a od požara oko 50 miliona evra, rečeno je na sjednici Štaba za vanredne situacije Srbije, kojom je predsjedavao premijer Ivica Dačić.
Dačić je rekao da se Srbija ovog ljeta zbog visoke temperature suočila sa nizom problema, posebno zbog suše i požara.
“Vidjeće se na kraju da će šteta od suše biti 1,5 milijardi evra. To je daleko veća šeta nego što bi koštalo ulaganje u sistem navodnjavanja”, rekao je Dačić.
Načelik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić je rekao da je u Srbiji više od 11.000 hektara površine i šume bilo zahvaćeno požarom, da su stradala dva lica, a šteta od požara od početka godine se procjenjuje na oko 50 miliona evra, od čega 30 miliona evra samo u posljednja dva mjeseca.
On je istakao potrebu da se što prije opremi Sektor za vanredne situacije potrebnim ljudstvom, opremom i letjelicama, za šta su potrebna daleko manja sredstva nego što iznosi šteta od požara.
“Srbija ima 3.000 vatrogasaca i, u odnosu na broj stanovika, od nas je jedino gora Albanija. Dramatično je mali broj vatrogasaca. Potrebno je još najmanje 500 vatrogasaca, kao i pet miliona evra na godišnjem nivou za opremanje vatrogasaca”, rekao je Marić.
On je naveo da u Srbiji trenutno postoje dva policijska helikoptera za gašenje požara, tri vojna, kao i tri aviona poljoprivredne avijacije, a postoji još pet helikoptera koji se mogu osposobiti za ove namjene.
Marić je rekao da je potrebno oko 30 miliona evra za kupovinu novih letjelica za gašenje požara.
“Pored srpsko-ruskog centra Srbija ne treba da se odriče svojih resursa. Šteta na godišnjem nivou je daleko veća, nego što su potrebna sredstva za opremanje vatrogasaca”, rekao je Marić.
U gašenju požara, osim srpskih letjelica, učestvovali su i ruski avioni, dok je ruski helikopter gasio požare i u BiH.
Zbog ekstremno visoke tepmerature u ovoj godini je izbilo 20 velikih šumskih požara, a bilo ih je gotovo 6.000 širom Srbije.
Na sastanku je istaknuta potreba da se djeluje preventivno u slučaju požara i da se izgrade protivpožarnni putevi i pruge, kao i akumulacije i rezervoari sa vodom.
Sastanku je, osim Dačića, prisustvovalo i sedam ministara – ministri saobraćaja, građevine, kulture, rada, regionalnog razvoja, rudarstva i prirodnih resursa, kao i šef diplomatije, te predstavnici javnih preduzeća kao što su “Srbijašume”.
Ministar građevine Velimir Ilić je zatražio da se pronađu odgovorni koji su palili vatre i da snose sankcije.
U Srbiji je šumom pokriveno 29 odsto teritorije, ili 2,2 miliona hektara. Srna