BEOGRAD, Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je da oko 490.000 građana odnosno 6,6 odsto stanovništva Srbije živi ispod granice siromaštva.
Đelić je na Trećoj nacionalnoj konferenciju o smanjenju siromaštva juče u Beogradu kazao je da je siromaštvo u Srbiji prepolovljeno u poslednjih pet godina zahvaljujući realizaciji Strategije za smanjenje siromaštva Vlade Srbije, navodi se u saopštenju.
Prema rezultatima ankete o životom standardu, predstavljenoj na konferenciji koju su zajednički otvorili Đelić i direktor Evropske komisije za proširenje Pjer Mirel, siromašnim se smatra građanin koji mjesečno raspolaže sa manje od 8.883 dinara.
Ankete je obavio Republički zavod za statistiku u maju 2007. godine, na reprezentativnom uzorku od 5.558 domaćinstava, a minimum troškova za tročlanu porodicu iznosio bi 19.543 dinara.
Prema toj metodologiji, u 2002. godini, u Srbiji je 13.4 odsto stanovnika bilo siromašno, pošto su mjesečno trošili manje od 5.234 dinara, što je tada predstavljalo liniju siromaštva koja pored troškova za hranu obuhvata i izdatke za obuću, odjeću, higijenu, pokućstvo, izdatke za zdravstvo i obrazovanje.
Siromašnih ima oko 2,5 puta više u selima nego u gradovima, navodi se u istraživanju, odnosno oko 4,3 odsto stanovnika u gradovima je siromašno, a u selima 9,7 odsto.
Region sa najvećim udjelom siromašnih je centralna Srbija, pošto oko 8,4 odsto stanovnika tog područja spada u siromašne, ističe se u istraživanju.
Među siromašnima u 2007. godini najviše je neobrazovanih, djece do 13 godina starosti, domaćinstva sa šest i više članova, staračka domaćinstva i domaćinstva koja žive izvan gradskog područja.
Posmatrano prema godinama starosti posebno se izdvajaju djeca do 13 godina i stariji od 65 godina.
Siromašno je 8,9 odsto djece do 13 godina i 9,5 stanovnika starijih od 65 godina, ali su najbrojniji među siromašnima djeca do 13 godina koji čine 24,1 odsto od ukupno 490.000 siromašnih građana.
Kako se ističe, osnovni uzrok siromaštva je nezaposlenost, u najvećoj mjeri kao posljedica niskom obrazovnom strukturom radno aktivnih članova domaćinstava.
Na smanjenje siromaštva, ocjenjeno je u istraživanju, najviše bi uticalo povećanje zaposlenosti i nivoa obrazovanja nosilaca domaćinstva.