BEOGRAD, U Srbiji se godišnje “operu” oko dvije milijarde evra, što je pet odsto domaćeg bruto proizvoda, kaže državni sekretar ministarstva finansija Miodrag Đidić.
On dodaje da je u regionu slična situacija, dok je u razvijenim zemljama taj iznos od dva do pet odsto BDP-a.
Đidić je najavio da će u idućoj godini Evropska unija iz pretpristupnih fondova, uz sufinansiranje iz republičkog budžeta, uložiti oko 2,5 miliona evra u projekat unapređenja borbe protiv krivičnog dijela pranja novca i finansiranja terorizma u Srbiji.
On je izjavio da su u Srbiji od 2002. do 2007. godine donijete samo dvije presude za pranje novca, od kojih je jedna oslobađajuća, a u protekle tri godine 12, od kojih su šest pravosnažne, što se očekuje i za ostalih šest.
“Pred sudovima u Srbiji trenutno se vodi postupak protiv 52 lica za krivično dijelo pranje novca”, naveo je Đidić.
Direktor Uprave za spriječavanje pranja novca u Srbiji Aleksandar Vujičić ističe da se novac “najčešće ’pere’ preko of-šor kompanija, ulaganja u nekretnine, građevinsku industriju i trgovinske lance”.
On je dodao i “da su ti metodi promjenljivi, pa je tako ranije bio veliki broj fantomskih firmi”, a danas je njihov broj značajno smanjen.
“Od slučajeva koji su do sada procesuirani u Srbiji radi se o količini pranog novca u višemilionskim iznosima u evrima”, rekao je Vujičić i objasnio da nije riječ samo o “kešu”, nego i o imovini.
Vujičić je naveo i da ta Uprava godišnje ima oko 60 predmeta sa sumnjom da je riječ o pranju novca. Beta, Tanjug