BEOGRAD, Prosječan iznos štednje koji se u Srbiji izdvaja mjesečno iznosi 4.200 dinara što je 15 dinara više nego što su štediše izdvajale prošle godine, pokazalo je istraživanje koje je tokom septembra realizvoala Erste grupa.
Prema ovom istraživanju 45 odsto anketiranih još uvijek štedi u “slamaricama”, ali koriste štedne proizvode koje nude banke i druge finansijske institucije.
Glavni razlozi i motivacija za štednju su, prema ovom istaživanju, predostrožnost zbog hitnih slučajeva i finansijska stabilnost u starosti,o kojima brine 72 odsto štediša.
Čak 91 odsto štediša u Srbiji je odgovorilo da ne pravi dugoročne planove o najboljim načinima ulaganja svog novca, a od tog broja njih 17 odsto je navela da će u budućnosti više raditi na planiranju.
Kada su u pitanju mladi, 72 odsto ispitanika starosti između 15 i 29 godina misli da je važno štedjeti, a prošle godine taj procenat je iznosio 60.
Štednji najveći značaj pridaju građani koji imaju više od 50 godina, a čak 81 odsto te populacije se slaže sa tvrdnjom da je ostavljanje novaca sa strane važno.
U odnosu na prethodnu godinu kada je štednja bila važna za 74 odsto ispitanika, ovogodišnje istraživanje je ukazalo na blagi porast, tako da sada nešto veći broj građana, 77 odsto, smatra da je odvajanje novca po strani važno.
Mjesečno 44 odsto ispitanika u Srbiji odvaja između 2.000 i 6.000 dinara što predstavlja blagi porast od tri procentna poena u odnosuna prethodnu godinu, naveli su predstavnici Erste grupe na današnjoj konferenciji za medije.
Više od polovine ispitanika navelo je da je najvažnije da im novac uvijek bude na raspolaganju, a od sporedne važnosti su nizak rizik i visoke kamate ili prinosi. Tanjug