NOVI SAD, U Srbiji se godišnje ukrade oko četiri odsto električne energije vrijednosti 61 milion evra. To je najveća krađa društvene imovine, izjavio je danas direktor Direkcije za distribuciju električne energije EPS-a Životije Jovanović.
Jovanović je na konferenciji za novinare u Elektrovojvodini u Novom Sadu kazao da je krađa struje ogromna društvena opasnost i da EPS ne smije da žmiri pred tim problemom, u čemu očekuje i pomoć medija, pravosuđa i policije.
“Kaznena politika prema počiniocima krađe dosad je bila veoma blaga. Reč je o krivičnom delu koje bi trebalo kažnjavati bezuslovnim zatvorskim kaznama, a oko 80 odsto kradljivaca je dobilo uslovne, koje su se čak i ponavljale”, rekao je Jovanović.
Dodao je da su razvijene evropske zemlje riješile taj problem strogim kaznama i svele procenat krađe na 0,45 do 0,48 odsto.
Direktor Elektrovojvodine Tomislav Papić rekao je da ni na njenom području stanje nije bolje, a netehnički gubici su 2009. godine bili procjenjeni na 6,57 odsto od ukupno preuzete energije, odnosno na 30,4 miliona evra, dok je šteta zbog krađe iznosila 19,2 miliona evra.
“Svake godine se na ovom području ‘ukrade’ deset velikih trafostanica, a našim kontrolorima je poznato više od 50 načina na koji se to radi. U svakom slučaju, preduzećemo rigorozne akcije i za to ćemo imati posebne ekipe, opremljene savremenim uređajima i opremom”, kazao je Papić.
Kako je saopšteno, struja se najčešće krađe nedozvoljenim priključenjem na mrežu, korišćenjem električne energije preko nemjernog voda i onemogućavanjem ispravnog mjerenja.
Danas je saopšteno i da potrošaci EPS-u duguju 66 milijardi dinara, a Elektrovojvodini 7,8 milijardi.
Papić je rekao da su najveći dužnici privatizovane firme, a među vodećima su PIK Bečej sa 34 miliona dinara, novosadski Motins sa 28 miliona, a poljoprivredno preduzeće “Aleksa Šantić” i Azohem po 13 miliona. Beta