BEOGRAD, Prema nezvaničnim procjenama, u Srbiji trenutno radi između 20.000 do 30.000 stranaca, a najviše ih je iz Rumunije, Makedonije i Albanije koji dolaze u vrijeme građevinske i sezone poljoprivrednih radova.
Kada se radi o zvanično izdatim dozvolama za rad, one su, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, date uglavnom menadžerima, direktorima kompanija, IT-stručnjacima… Sve traženije su i dozvole za kuvare s poznavanjem pojedinih, najčešće egzotičnih kuhinja, kao što su tajlandska i kineska.
Prema posljednjim dostupnim podacima, u Srbiji legalno boravi oko 70.000 stranih državljana, ali je samo njih 2,5 odsto zatražilo i radne dozvole, piše novosadski “Dnevnik” uz napomenu da uvijek treba praviti razliku između stranaca koji borave i onih koji rade, odnosno koji imaju radne dozvole.
“Nacionalna služba za zapošljavanje godišnje odobri oko 2.500 zahtjeva za zasnivanje radnog odnosa stranaca u Srbiji”, rečeno je na sjednici skupštinskog Odbora za rad, boračka i socijalna pitanja, koji je u načelu usvojio predloženi zakon o zapošljavanju stranaca.
U njemu piše da, s obzirom na to da se radi o odobrenjima koja se isključivo odnose za zasnivanje radnog odnosa, ne postoje sveobuhvatni podaci o strancima koji ostvaruju pravo na rad po drugim osnovama.
Pomoćnica ministra ekonomije i regionalnog razvoja Ljiljana Džuver rekla je da se predloženim zakonom na jednoobrazan način reguliše oblast zapošljavanja stranaca u Srbiji, a da će njegovo usvajanje za posljedicu, između ostalog, imati i privlačenje stranih investicija.
Strani državljani će, kako je navela, imati jednaka prava za slučaj nezaposlenosti kao i domaći, a zakon će se odnositi kako na strance koji se zapošljavaju u Srbiji, tako i na poslodavce koji zapošljavaju te strance.