BEOGRAD, U većini privatnih pekara u Srbiji, pecivo je poskupjelo za 15 odsto, odnosno pet dinara po komadu.
Tako, obične kifle, koje teže od 50 do 80 grama, najčešće koštaju od 20 do 30, isto kao i pogačice ili perece. Za đevrek treba izdvojiti od 25 do 40 dinara. Kroasani, od 80 do 120 grama, zavisno da li su prazni ili punjeni, koštaju od 40 do 60, a burek sa sirom najčešće košta oko 85 dinara.
– Nema razloga za poskupljenje, pojedini pekari rukovode se prema stanju na tržištu i koriguju cjenovnike samo za peciva koja imaju prođu – kaže Zoran Pralica, predsjednik Unije privatnih pekara Srbije. – Došlo je možda do sporadičnih pojedinačnih poskupljenja kod malog broja proizvoda, i to tamo gdje su recimo značajno spustili cijenu za jednu kategoriju peciva, ali potom podigli na drugoj. To je takozvano peglanje cijena, koje zavisi i od poslovanja samog objekta, frekventnosti. Cijene mogu da podignu pekari u centru Beograda, ali, recimo, na jugu Srbije – teško.
Pralica ističe da je do sporadičnog poskupljenja došlo mahom u frekventnijim pekarama, u centralnim gradskim zonama, koje imaju izuzetno dobar promet. I klijente sa dubljim džepom.
Značajnije, pecivo je poskupjelo prije godinu dana za pet do 12 odsto. U nekim pekarama, posebno u unutrašnjosti, zbog slabije kupovne moći, zadržane su stare cijene. Tamo se cijena peciva uglavnom kreće od 15 do 20 dinara, koliko staju kifle. Lisnato tijesto, poznatije kao žu-žu pecivo, recimo, prodaju 25 dinara za 100 grama, dok je u glavnom gradu ona dostigla i 40 dinara.
Isplativo
Kada je riječ o strukturi proizvodnje hljeba i peciva, u malim mjestima i seoskim sredinama, taj odnos je 80 prema 20, u korist vekni. Ali, u gradovima, ta srazmjera je obrnuta. Tek petina ukupne proizvodnje “odlazi” na mješenje hljeba. Inače, od kilograma brašna pekari umjese dvije vekne od po pola kilograma ili na primjer, 11 do 15 kifli, zavisno od gramature. Dakle, pecivo se višestruko isplati. Novosti