BEOGRAD, U Srbiji se po stanovniku potroši oko 43 kilograma mesa što je najmanje u Evropi, dok se ova privredna grana zbog nepostojanja strategije države u stočarstvu i neadekvatnih mjera Vlade Srbije nalazi pred kolapsom, zaključeno je na sjednici Savjeta Grupacije klanične industrije Privredne komore Srbije /PKS/ koja je održana u Bačincima.
Na sjednici je istaknuto nema potrebe za uvozom mesa i da se uskoro očekuje cjenovno mirniji period i pad cijena.
U Srbiji se godišnje proizvede oko 440.000 tona mesa, dok se prije deceniju i po bilo proizvodilo više od 200.000 tona i trošilo po stanovniku 68 kilograma mesa. Godišnji pad broja stoke je 1,5 do dva odsto.
Predsjednik Grupacije klaničara PKS Momir Jovanović rekao je da je neophodno da Vlada Srbije novac koji namjerava da utroši za uvoz mesa usmjeri u obnovu domaće proizvodnje.
On je dodao da proizvodnja u Srbiji nije konkurentna sa proizvođačima u svijetu, jer nema ni približno uslove kakve oni imaju, a da bio obnovljen stočni fond potrebno je da država daje kredite po povoljnim uslovima, umjesto banakarskih sa zelenaškim kamatama.
“Oscilacije na tržištu se dešavaju i zbog toga što nam ne funkcionišu Republičke robne rezerve. Jer, one treba da kupuju kada se jave viškovi i da intervenišu kada mesa nema dovoljno”, dodao je Jovanović.
Pomoćnik direktora za veterinarsku inspekciju Ministarstva poljoprivrede Srbije Goran Milošev je naglasio da će biti preduzete mjere kako bi bio spriječen šverc stoke.
Na sjednici Grupacije je zaključeno da Srbija ima sve uslove za znatno veću proizvodnju i izvoz, ali je potrebno da ova grana postane strateška djelatnost.
Prema riječima sekretara Udruženja za poljoprivredu PKS Milana Prostrana, najkritičnije stanje je u svinjarstvu, jer je u vrijeme krize prije dvije godine od 817.000 krmača i nazimica zaklano 350.000.
Cijene stočne hrane su počele da rastu, pa se kukuruz plaća 11 dinara ( 0,12 evra) po kilogramu, dok je cijena kilograma žive mjere tovljenika od 110 do 150 dinara (oko 1,2 do 1,63 evra), a u okruženju su i nešto više.
Vlasnik klanice “Big-Bul” u Bačincima Milenko Gačić je istakao da klaničari ne utiču na više cijene mesa i da ova industrija nije profitabilna kako se javnosti čini.
Najbolji primjer je činjenica da u vrijeme privatizacije niko iz svijeta nije došao da kupi nijednu klanicu u državi. Izuzetak je gigant “Karneks” u Vrbasu, koji nije samo klanica.
Prema njegovom mišljenju, trgovci najčešće zidaju cijene mesa, a po njegovoj ocjeni Srbija danas nema stoke i trenutno se u tovu nalazi najviše 1,5 miliona tovljenika.
Gačić je predložio da se klaničari udruže i da zajednički nastupaju na drugim tržištima, jer samo tako mogu biti uspješni.
Predsjednik Odbora za poljoprivredu PKS Lazar Turubatović je naglasio da Srbija nema stoke za izvoz i da to najbolje pokazuje plasman “bebi bifa” u 2007. godini kada je izvezeno 2.200 tona, a 2008. godine 1.700 tona sa tendencijom daljeg pada.