BEOGRAD – Oko 20 farmi u Srbiji nabavilo je „robote“ za mužu uz pomoć državnih subvencija, a u Ministarstvu poljoprivrede poručuju da nastavljaju da daju snažnu podršku stočarstvu kroz podsticaje i najavljuju početak isplate premija za mlijeko po kvalitetu.
U Savezu udruženja odgajivača goveda Srbije kažu da je nabavka robota za mužu skupa investicija koja olakšava proizvodnju mlijeka, ali i život poljoprivrednika.
Prosječna cijena robota za mužu sa dodatnom opremom iznosi 120.000 evra, uz 65 odsto subvencije, a Sanja Bugarski iz Saveza udruženja odgajivača goveda Srbije rekla je za Tanjug da farmeri moraju da investiraju i u objekat koji mora adekvatno da se pripremi za automatizovani i robotizovani sistem za mužu.
Navela je da je država prvi put prošle godine počela da subvencioniše nabavku robota za mužu, te da su prije toga bili subvencionisani sistemi za mužu niže rangirane opreme.
Ispričala je da roboti za mužu postoje već decenijama u svijetu, da u Holandiji imaju petu generaciju takvih robota i jednu od najvećih kompanija za njihovu proizvodnju.
Srpski farmeri nabavljaju one proizvedene u Njemačkoj, Švedskoj i Velikoj Britaniji, a Bugarski kaže da ima najava da će im biti dostupni i oni iz Holandije.
Objasnila je da subvencionisanje podrazumeva da mogu da se kupe maksimalno dva robota po gazdinstvu, a da jedan robot može da opslužuje 65 krava po cijeli dan, svaki dan.
Bugarski je rekla da je mjera podrške države namjenjena isključivo porodičnim gazdinstvima sa najviše 200 krava, ali da se ta investicija ne isplati farmerima koji imaju 20 ili 30 krava.
Objasnila je da farmer koji ima robota za mužu ne mora da fizički bude u štali, niti se on bavi pripremom krava za mužu, jer je sve programirano, i vrijeme muže, priprema za mužu, kao i to koliko puta dnevno se muzu.
Uz pomoć ogrlice oko vrata krava očitava se kada je vrijeme za mužu, a Bugarski kaže da je mamac za njih da dođu kod „robota“ hrana.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kažu za Tanjug da je u ovoj godini planirana izmjena i dopuna Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, koja će se odnositi i na sektor stočarstva i koja će omogućiti da se premija za mlijeko isplaćuje u odnosu na kvalitet predatog mlijeka, a ne kao sada svima isto u iznosu od sedam dinara po litru.
Navode da je Srbija lider u proizvodnji mlijeka u regionu, i najveći izvoznik, te da se ukupna proizvodnja u Srbiji kreće oko 1,5 milijardi litara na godišnjem nivou.
Od toga, 56 odsto, odnosno oko 850 miliona litara se preradi u mljekarama, a ostatak se preradi u mliječne proizvode na gazdinstvu, kao što su sir i kajmak, potom se oni prodaju na zelenim pijacama i utroše za ishranu u domaćinstvima.
U Srbiji je aktivno oko 150 mljekara, većinom su manje mljekare koje prerađuju nekoliko tona mlijeka dnevno, a deset mljekara prerađuje oko 80 odsto od ukupno otkupljenog mlijeka u Srbiji.
Najveći broj mljekara je u domaćem vlasništvu, dok je u manjem broju mljekara prisutan strani kapital. Mali proizvođači mlijeka, regularno snabdjevaju mljekare u Srbiji, kao i veliki proizvođači.
U Ministarstvu napominju da manji proizvođači uglavnom snabdjevaju lokalne mljekare, koje sa njima imaju saradnju, a koje su ključ razvoja malih lokalnih mljekara.
Srbija već 10 godina bilježi pozitivan spoljnotrgovinski bilans u razmeni mlijeka i mliječnih proizvoda, navode u Ministarstvu i dodaju da je u 2019. godini izvezeno skoro 100.000 tona mlijeka i mliječnih proizvoda, što je za 85 odsto više nego u 2018. godini.
U 2019. godini za podršku za direktne podsticaje u stočarstvu namjenjeno je oko 13,7 milijardi dinara, a stočari su mogli da podnesu zahtjeve i po ostalim merama. Tanjug