INĐIJA, Efikasnim korišćenjem prirodnih resursa i uz odgovarajuću agrotehniku, u Srbiji bi moglo da bude proizvedeno 500.000 tona šećera godišnje, a najveći dio te količine mogao bi da bude izvezen, saopštila je danas kompanija “Sunoko”.
Posljednjih pet godina prosječna proizvodnja šećera u našoj zemlji je 418.000 tona godišnje, od kojih je 220.000 tona namjenjeno za domaće potrebe, a 180.000 tona se izvozi u Evropsku uniju, rečeno je na “Danu polja šećerne repe”, manifestaciji koju je taj najveći domaći proizvođač šećera organizovao na poljima u okolini Inđije.
Zahvaljujući savremenim agrotehničkim mjerama iz godine u godinu postižu se veći prinosi slatkog korjena tako da je, u ukupno četiri “Sunokove” šećerane u Srbiji, lani prerađeno 1,4 miliona tona šećerne repe, dok je za ovu godinu planiran otkup od 1,7 miliona tona.
Prethodni prosječan prinos od 47 tona po hektaru ove jeseni bi trebalo da bude nadmašen za oko sedam tona, istakao je direktor sirovinskog sektora “Sunokoa” Dragan Popović.
Napominjući da prinosi šećerne repe u EU iznose od 60 do 65 tona po hektaru, uz digestiju od 17 do 18 odsto, on je naglasio da bi i u Srbiji mogli da budu dostignuti takvi rezultati efikasnim korišćenjem klime i zemljišta, kao i neophodnom agrotehnikom.
U fabrici “Sunoko”, koja u svom sastavu ima šećerane u Vrbasu, Baču, Pećincima i Kovačici, smatraju da proizvodnja šećera u Vojvodini ima budućnost, jer je to jedno od najboljih područja u Evropi za tu vrstu proizvodnje. Tanjug