BEOGRAD, Tokom protekle godine, u Srbiji su utrošili čak 5,85 milijardi evra plaćajući karticama i podižući keš na bankomatima u zemlji i inostranstvu. Od tog iznosa, prema najnovijim podacima Narodne banke Srbije, na druge zemlje “otišlo” je 294 miliona evra, i to mahom na kupovinu robe i plaćanje raznih vrsta usluga, od hotelskog smještaja do goriva na benzinskim pumpama.
Poredeći podatke sa 2012. godinom, primjećuje se da potrošnja po platnim karticama raste, i to za oko 663 miliona evra godišnje. Jedino potrošnja po kreditnim karticama u zemlji bilježi pad i to za 2,3 milijarde dinara, što je oko 20 miliona evra. Ovaj podatak ne čudi, s obzirom na prezaduženost građana Srbije koji samo po kreditnim karticama trenutno otplaćuju čak 338 miliona evra.
– Od 6,2 miliona uručenih platnih kartica, aktivno je manje od polovine, svega 2,9 miliona – pokazuju podaci NBS.
Od kartica koje se koriste, najviše su u upotrebi debitne, 2,3 miliona komada, koje su vezane za tekuće račune građana. Slijede kreditne kojih ima nešto više od pola miliona, dok je poslovnih koje se vode na firme svega 75.510 komada. Iako malobrojne, ove biznis kartice upravo nose dio prometa veći od onog učinjenog kreditnim karticama.
Biznis karticom protekle godine napravljeno je prosječno 21,98 transakcija, prosječne vrijednosti 6.501 dinar. Slijede debitne kartice, sa prosječno 15,3 transakcije u pojedinačnoj vrijednosti od 3.955 dinara, i, konačno kreditne sa, u prosjeku, svega 5,76 transakcija godišnje, vrijednih 3.226 dinara. Kada se sve sabere, lani su se za karticu mašili, u prosjeku, 13,61 put napravivši pri tome svaki put “ceh” od ravno 4.000 dinara, opet u prosjeku.
Kada je riječ o inostranstvu, van Srbije su najviše trošili pazareći robu i plaćajući usluge i to za 231,6 miliona evra. Podigli su čak 61,5 milona evra keša sa stranih bankomata, i gotovo dva miliona evra na šalterima tuđih banaka.
Češće, a manje
Za razliku od potrošnje u Srbiji, gdje se bilježi rast vrijednosti pojedinačne transakcije po karticama, bez obzira na to da li je riječ o podizanju keša ili plaćanju usluga, u inostranstvu se češće “hvataju” za karticu, ali su im računi sve manji. Tako su lani sa bankomata u tuđini podizali u prosjeku 122 evra, što je pet evra manje nego 2012. godine. Prosječan račun na prodajnim mjestima je 58 evra, a godinu prije je bio 69 evra. I na šalterima stranih banaka podižu manje keša: 159, umjesto 170 evra… Novosti