BEOGRAD, U Srbiji godišnje bude podijeljeno bar 60.000 nezakonitih otkaza, ali malo ko uspije da dokaže nepravdu i da se vrati na stari posao – procjena je Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije (ASNS).
U jednom državnom preduzeću umrlo je 38 zaposlenih prije nego što je spor okončan.
U Inspektoratu rada kažu da u posljednje dvije godine poslodavci, sve pod izgovorom tehnoloških viškova, otpuštaju na desetine radnika istovremeno.
U Inspektoratu rada objašnjavaju da radnik koji pokrene postupak pred sudom, može da zatraži i odlaganje otkaza – pišu “Večernje novosti”.
Nezakonite otkaze poslodavci su davali i zbog navodnog kršenja radnih obaveza, nepoštovanja radne discipline.
“Svako ko je tužio poslodavca dobio je spor, a takvih je na hiljade mjesečno. Problem, međutim, nastaje kada se otpušteni radnik vrati u firmu. Tada ga poslodavac šikanira, premješta na druge pozicije ili adrese, primorava da sam ode iz firme”, rekla je predsjednica ASNS Ranka Savić.
Iz tih razloga, dodaje ona, samo trećina onih koji imaju pravosnažne presude zaista i ostane u svom starom preduzeću, dok ostali, naposljetku, sami odluče da odu.
I u drugim sindikatima navode da je učinak dobijanja radnih sporova stoprocentan, ali ukazuju na druge nevolje.
Predsjednik Ujedinjenog granskog sindikata “Nezavisnost” Branislav Čanak kaže da je previše primjera da su radnici pravdu čekali duže od decenije, a u jednom državnom preduzeću čak je 38 zaposlenih umrlo prije nego što je spor okončan.
Strpljenje se, dodaje Čanak, nerijetko pokaže kao sasvim uzaludno, jer se događalo da se u iščekivanju pravde ugase i preduzeća čije su vlasnike radnici tužili.
Prigovor na sudsku praksu imaju i u Savezu samostalnih sindikata Srbije (SSSS), gdje kažu da je država ukinula doskorašnju praksu po kojoj su radnike pred sudijama zastupali sindikalci.
“Danas otpušteni radnik mora sam da plati advokata, a pošto je bez posla i zarade, malo ko može da podnese dodatne troškove”, rekao je Ljuban Žigmund iz SSSS-a.