BEOGRAD, Devizne rezerve u Srbiji dnevno su se smanjivale za 50 miliona evra koliko je iznosio trošak zbog nepostojanja Vlade poslije drugog kruga predsjedničkih izbora, smatraju ekonomisti časopisa Makroekonomske analize i trendovi /MAT/.
Zaključak MAT-a je da je formiranje Vlade u najkraćem periodu od izuzetne važnosti i da njen prvi potezi mora biti smanjenje javne potrošnje.
Kao razloge smanjenja deviznih rezervi stručnjaci navode uzdržanost investitora i kreditora, te smanjenje doznaka radnika iz Srbije koji rade u inostranstvu.
Ekonomista Stojan Stamenković smatra da je za stabilizaciju stanja od kratkoročnih mjera potrebno povećanje poreza na profit preduzeća i na dodatu vrijednost. On je dodao da istovremeno na rashodnoj strani potrebno zamrzavanje plata u javnom sektoru i penzija ili eventualno diferencirano smanjenje.
Trebalo bi razmotriti i smanjenje plata u agencijama, odnosno da one budu svedene na nivo zarade u javnoj upravi.
Stamenković smatra da se odmah mora pristupiti izradi dugoročne strategije koja bi imala dva osnovna pravca – mnogo bolje uslove za strane direktne investicije i jača podrška države za ulaganje u infrastrukturu.
U slučaju krajnjeg roka za formiranje Vlade prognoze su da će doći do inflacije između devet i deset odsto, rasta BDP praktično neće biti, devizne rezerve će opasti za više od tri milijarde evra, a kurs će otići na 125 dinara za evro, rekli su saradnici časopisa na konferenciji za novinare. Srna