BEOGRAD, Najnoviji polugodišnji izvještaj MMF-a o svjetskim ekonomskim kretanjima “World Economic Outlook”, april 2011, prilično je optimističan kada je riječ o Srbiji.
Očekuje se stabilan rast BDP-a od oko pet odsto na godišnjem nivou, jednocifrena inflacija i stalan rast izvoza u prosjeku od 15 odsto godišnje koji bi trebalo da riješi pitanje spoljnotrgovinskog deficita. Jedina stvar koja po mišljenju MMF-a neće biti rješena je visoka stopa nezaposlenosti, koja se ni do 2016. neće spustiti ispod 17 odsto.
– Projektovane podatke treba posmatrati kao spisak lijepih želja, nezavisno od toga ko ih čini: MMF, Ministarstvo finansija, domaći ekonomisti ili druge domaće i međunarodne institucije. Ko može da predvidi da se u 2011. godini neće dogoditi neki unutrašnji ili spoljni šok koji će budućnost učiniti bitno drugačijom u odnosu na sve moguće projekcije – kaže ekonomista Miroslav Zdravković u svojoj analizi na sajtu makroekonomija.org.
Kao osnovne ograničavajuće faktore u ostvarivanju procjena MMF-a Zdravković ističe spor oporavak evropske ekonomije i mogućnost izbijanja krize u finansiranju deficita države. Dalji rast cijena energenata mogao bi da uvede ekonomije velikih zemalja u recesiju, što bi značilo i manje mogućnosti za naš izvoz.
– Da bi ostvarila rast BDP-a od oko 30 odsto u pet godina Srbija mora da udvostruči izvoz. Stoga bi problemi izvozno orijentisanih preduzeća trebalo da budu prioritet za rješavanje i ove i naredne vlade – zaključuje Zdravković.
U narednih pet godina Srbija će, prema procjenama MMF-a, ostvariti najveći ekonomski rast među zemljama nastalim na teritoriji bivše Jugoslavije. Kumulativan rast BDP-a od 2012. do 2016. godine trebalo bi da iznosi 28,8 odsto. Blic