BEOGRAD, Nezvanične računice govore da bi, zbog odluke da isplate zarade svojim zaposlenima prije nego što državi plate poreze i doprinose, već krajem ovog mjeseca bar u 20.000 preduzeća u Srbiji računi mogli da budu blokirani.
Od utorka poreznicima svakog dana stižu izvještaji banaka o isplaćenim zaradama. Propisi predviđaju da, čim utvrde da zaradu ne prate i ostali troškovi, poreznici šalju opomenu. U roku od 15 dana kreću – u prinudnu naplatu.
Koliko će inspektori biti efikasni znaće se tek za mjesec dana. Na raspolaganju su im iste mjere kao i do sada, samo što izvještaje banaka, umjesto mjesečno, primaju svakodnevno. Prve liste pokazuju da je samo u ponedjeljak u 30 banaka u Srbiji bilo 255.000 naloga za isplatu. Poreznici, međutim, još ne raspolažu informacijom koliko je među njima bilo radnika kojima je isplaćena zarada, a koliko uplata poreza na dodatu vrijednost ili drugih naknada i taksi.
– U ponedjeljak ćemo imati presjek koliko je tokom ove nedjelje isplaćeno zarada – tvrde u Poreskoj upravi. – Tada ćemo znati i koliko je novca dato na zarade. Najvažnije, tada ćemo moći da kažemo i koliko je zarada isplaćeno bez poreza i doprinosa i koji su finansijski efekti ove mjere.
Poreznici su do sada izvještaje banaka primali svakog mjeseca. I znaju da poreze i doprinose ne uplaćuje oko 60.000 preduzeća. Oni koji to rade, jer za njih i nemaju novca, sada bi mogli da završe u blokadi. Da bi ušli i reprogram dugovanja, moraju da imaju sredstvo obezbjeđenja, hipoteku, zalogu, bankarsku garanciju ili mjenicu.
Takvim preduzećima bankarska garancija je nedostižna, a na pokretnu i nepokretnu imovinu već su upisali hipoteke i zaloge dižući kredite. Većina će se tako pridružiti društvu od oko 60.000 firmi i radnji koji su već u blokadi, a ako tamo provedu punu godinu, kandiduju se za automatski stečaj.
S druge strane, spisak najvećih poreskih dužnika, ispunjen je upravo preduzećima koja su godinama u stečaju, restukturiranju i likvidaciji. Imena se iz mjeseca u mjesec ponavljaju, a dugovanja rastu.
Prinudna naplata
Dosadašnja praksa nije dokazala da je prinudna naplata potpuno efikasna u prikupljanju poreza. Prema podacima Poreske uprave, njihove službe su tokom 2011. godine donijele 120.000 rješenja ukupne „vrijednosti“ 65 milijardi dinara. Izvučeno je 35 milijardi dinara. Sprovedeno je 1.384 rješenja koja su podrazumijevala prodaju nepokretne imovine i 6.507 rješenja koja su predviđala prodaju pokretne imovine. Novosti