BEOGRAD, Cijene osnovnih životnih namirnica u Srbiji u narednom periodu trebalo bi da budu stabilne, dok će poskupjeti neke vrste kućne hemije, kozmetike i piva.
Skupo rano voće i povrće na pijacama posljedica je nepovoljnih klimatskih uslova i hladnoće u prethodnim mjesecima, što je povećalo troškove proizvodnje, tvrde stručnjaci.
U narednom periodu treba računati na smirivanje cijena voća i povrća, očekujemo znatno povoljnije klimatske uslove, što će sve zajedno doprinijeti nižim cijenama, pristupačnijim za džep prosječnog potrošača, rekao je ekspert u Privrednoj komori Srbije (PKS) Vojislav Stanković.
On je rekao da se može očekivati manje poskupljenje svinjskog mesa, od tri do pet odsto, u julu mjesecu zbog novog ciklusa tova.
Kod ostalih vrsta mesa treba očekivati stabilne cijene i snabdijevanje, dodao je Stanković podsjetivši da već nekoliko mjeseci padaju cijene junećeg mesa za nekoliko procenta, jer je tražnja izuzetno skromna.
Treba očekivati i stabilne cijene ulja, brašna i šećera, naveo je on.
U većim trgovinskim lancima tvrde da nema naznaka za bilo kakve promjene cijena osnovnih životnih namirnica izuzev ulja koje bi trebalo da pojeftni.
Očekuje se poskupljenje proizvoda iz kategorije proizvoda lične higijene od 3,5 do 8,5 odsto dok će cijene nekih vrsta piva biti veće za dva odsto.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku cijena kilograma junećeg mesa u Srbiji početkom maja iznosila je 469 dinara u Zrenjaninu do 589,90 dinara u Vranju.
Svinjsko meso je koštalo od 370 dinara po kilogramu u Šapcu do 465 dinara u Leskovcu.
Teletina je bila najjeftinija u Zaječaru i Zrenjaninu gdje je koštala 649 din za kilogram, a najskuplja u Nišu gdje je iznosila 950 dinara.
Stanovnici Smedereva su svježe pileće meso plaćali 220 dinara po kilogramu, a Užičani 400 dinara. Cijena kilograma šarana bila je od 325 dinara u Nišu do 489 dinara u Zaječaru.
Na zelenim pijacama u Srbiji posljednjih 10 dana maja, kilogram krastavca najčešće je koštao 100 dinara koliko i starog krompira dok je za istu mjeru mladog krompira trebalo platiti od 120 do 200 dinara.
Kupus je koštao 70 dinara za kilogram, paradajz 130 dinara, a pasulj oko 250.
Jagode su koštale između 120 i 180 dinara po kilogramu, trešnje 150, orasi 1.000, jabuke zavisno od vrste od 100 do 120 dinara, prenose agencije.