BEOGRAD, Od ukupno 800 registrovanih sredstava za zaštitu bilja u Srbiji, oko 40 odsto je registrovano na osnovu minimuma potrebne dokumentacije, tvrde u Udruženju proizvođača sredstava za zaštitu bilja (SECPA) u Srbiji, koje okuplja vodeće svjetske kompanije u toj oblasti.
Novinari, međutim, i pored upornog insistiranja, na jučerašnjoj konferenciji nisu uspjeli da saznaju od predstavnika tog udruženja ko su proizvođači pesticida koji po navodima SECPA nose sa sobom rizik, jer su njihove nečistoće u pesticidima pod znakom pitanja.
SECPA je filijala evropske asocijacije proizvođača sredstava za zaštitu (ECPA) u Srbiji, i to od 2010. Okuplja predstavnike kompanija BASF, Bayer, Dow AgroSciences, DuPont, Magan Agroćemicals i Syngenta.
Članovi SECPA istakli su da razlog za takvo stanje na domaćem tržištu pesticida leži u neusaglašenosti propisa o sredstvima za zaštitu bilja sa EU regulativom, jer se zakon koji reguliše to pitanje, ne primjenjuje u punom kapacitetu.
Miodrag Stanković je rekao da se u SECPA zalažu za zakonsku regulativu čiji je cilj pristup baziran na maksimalnoj procjeni rizika, u cilju obezbjeđivanja zdrave i bezbjedne hrane, očuvanja životne sredine i očuvanja imidža industrije.
Miroslav Ivković je naveo da je Zakon o sredstvima za zaštitu bilja donijet 2009. godine u najvećoj mjeri harmonizovan sa važećom regulativom u toj oblasti u EU i zahtjeva kompletnu dokumentaciju za registraciju pesticida.
Problem je u tome, što se ni nakon četiri i po godine koje su ostavljene kao prelazni period za pripreme, početkom 2014, nije počelo sa punom primjenom, već se i dalje dopušta registracija pesticida sa minimumom dokumentacije, kazao je Ivković.
Andrija Lilić ukazao je da uvođenje novog preparata za zaštitu bilja košta 200 miliona evra, a najveći dio sredstava se upravo ulaže u ispitivanje rizika. Tanjug