ATINA, Prijedlog grčkog premijera Jorgosa Papandreua da se građani na referendumu izjasne o evropskom planu za spašavanje zemlje od dužničke krize izazvao je raskol u grčkoj vladajućoj stranci PASOK.
Šest uticajnih članova pozvali su premijera da podnese ostavku, još jedan je napustio stranku, čime je PASOK lišio svog prijeko potrebnog glasa u parlamentu pred glasanje o pitanju povjerenja premijeru. Bez obzira na činjenicu da Papandreuova stranka ima većinu poslaničkih mandata, njen je položaj dosta “klimav” – 152 provladina glasa protiv 148 opozicionih.
U parlamentu mnogi, i to ne samo predstavnici opozicije, smatraju da održavanje referenduma o prihvatanju prijedloga Brisela ugrožava članstvo zemlje u EU i pozivaju da se u zemlji prije roka održe parlamentarni izbori.
I u evropskim prijestonicama ova vijest izazvala je šok.
Plan Brisela za spasavanje Grčke nastao je uz grdne muke – prošle nedjelje šefovi evropskih država morali su da zasjedaju do kasno u noć da bi postigli konsenzus. Kao rezultat odlučeno je da se Grčkoj otpiše 50 odsto državnog duga. To je 100 milijardi evra. Uslov je da ova zemlja uvede striktne mjere štednje.
I sada, poslije svih problema koje je ova zemlja zadala susjedima iz evrozone, Papandreu se odlučio za sumnju: da li vrijedi da se ovaj “poklon” prihvati. On, zapravo, Grcima koji su u vječitom štrajku predlaže da odobre tešku i nepopularnu odluku.
U međuvremenu, građani čekaju “živ novac” za isplatu plata i penzija i za stvaranje radnih mjesta. Njihovo glasanje moglo bi da riješi sudbinu cijele zone evra. Ako referendum spriječi pružanje pomoći Atini, zemlji realno prijeti bankrot.
Premijer Grčke nije o referendumu unaprijed obavijestio francuskog predsjednika Nikolu Sarkozija ni Angelu Merkel, čak ni svog ministra finansija. Predsjednik Francuske je, ne pokušavajući da prikrije iznenađenje, rekao da alternativa sporazumu o pomoći Grčkoj ne postoji.
Šefovi Njemačke i Francuske i direktori Evropske centralne banke i MMF-a održaju vanredne pregovore sa premijerom Grčke. Zahtijevaće od njega da objasni svoj postupak.
Sastanak bi trebalo da smiri i svjetske berze koje su se “srušle” u utorak poslije informacije o predstojećem referendumu. Na šok se nadovezao i pad cijena nafte i zlata – napominje “Glas Rusije”.
Ovi aktivi su uvijek bili u porastu u periodima nestabilnosti berza. Prvobitno je planirano da će referendum biti održan u januaru. Ali je Atina, zbog straha da će se svjetske fondovske platforme ponovo uzdrmati, rekla da će ga organizovati – što prije.