BRISEL, Evropska komisija moći će u ime zemalja potpisnica ugovora o fiskalnoj uniji da pokrene postupak pred Evropskim sudom pravde protiv neke zemlje koja krši dogovorena pravila o budžetskoj disciplini, previđeno je novim nacrtom ugovora o pojačanoj ekonomskoj uniji na kojem radi radna grupa predvođena predsjednikom Evropskog savjeta Hermanom van Rompejem.
Za razliku od prvobitnog nacrta ugovora, kada nije eksplicitno pominjana uloga Evropske komisije, novinu predstavlja i njegovo stupanje na snagu nakon što bude ratifikovan u najmanje 15 zemalja članica evrozone, dok se ranije govorilo o devet zemalja.
Čelnici EU, predvođeni Njemačkom i Francuskom, namjeravali su promjenama Lisabonskog ugovora pojačati budžetsku disciplinu i ekonomsko upravljanje evrozonom kako bi zadobili povjerenje finansijskih tržišta da će članice te zone ispunjavati obaveze prema svojim povjeriocima.
Za promjene Ugovora o EU potrebna je saglasnost svih zemalja članica i nakon što je Britanija stavila veto, ostale članice su odlučile da zaključe zaseban međuvladin ugovor koji bi mogao biti potpisan početkom marta.
Pojavilo se i pitanje uloge evropskih institutucija, Komisije, Parlamenta, Evropskog suda pravde, u novom fiskalnom paktu, budući da je riječ o zajedničkim institucijama svih zemalja članica, pa i Velike Britanije