LJUBLJANA, Mjere štednje, koje je slovenačka vlada usvojila prošle nedjelje, mogle bi uskoro biti odložene ili čak odbačene.
Prethodno su dva policijska sindikata zatražila održavanje referenduma o novom zakonu o mjerama štednje.
Ukoliko sindikati u roku od mjesec dana prikupe 40.000 potpisa, vlada će morati da raspiše referendum kojim bi zakon o mjerama štednje mogao biti poništen. Ako većina onih koji budu učestovali u glasanju odbace ovaj zakon, slovenačka vlada narednih godinu dana neće smjeti da donese nikakav zakon koji se odnosi na mjere štednje.
Slovenački premijer Janez Janša je rekao da se nada da će sindikati povući ovakve zahtjeve, upozoravajući da bi ovakav referendum mogao biti “fatalan po Sloveniju”.
“Smatramo da zakonom o štednji ne bi trebalo da budu smanjene najniže plate. Najniža plata policajca je sada 705 evra, i ona ne bi trebalo da bude smanjena”, rekao je predsjednik Policijskog sindikata Slovenije Radivoj Uroševič.
Prosječna neto plata u Sloveniji u martu je bila 995 evra, ali sa sprovođenjem paketa štednje sve plate u javnom sektoru će od juna mjeseca biti smanjene za oko osam odsto. Ove mjere štednje, takođe, uključuju ukidanje povlastica zaposlenih u javnom sektoru i većinu isplata socijalne pomoći.
Na prošlogodišnjim referendumima, koji su održani na zahtjev sindikata, odbačena su četiri zakona, među kojima i zakon za podizanje starosne granice za penzionisanje.
Slovenija, koja izvozi oko 70 odsto svojih proizvoda, bila je teško pogođena globalnom krizom i sada se bori sa novom recesijom nakon što je 2010. ostvarila blagi oporavak. Slovenačka vlada očekuje da će ekonomija u ovoj godini oslabiti za 0,9 odsto, poslije negativnog privrednog rasta od minus 0,2 odsto iz 2011, usljed slabije spoljne tražnje i pada domaće potrošnje. Tanjug