SARAJEVO, Na evidenciju Zavoda za zapošljavanje Slovenije od oktobra 2008. do kraja februara ove godine prijavila su se 803 radnika iz BiH sa ličnim radnim dozvolama, ali slovenačke vlasti nemaju tačnih podataka koliko je radnika iz BiH u ovoj zemlji ostalo bez posla usljed ekonomske krize.
Prema riječima šefa Sektora za radne migracije Direkcije za tržište rada i zapošljavanje pri Ministarstvu za rad, porodicu i socijalne poslove Slovenije Radivoja Radaka, radnici iz BiH koji su na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Slovenije imaju sva prava koja pripadaju toj kategoriji stanovništva.
Šefica Službe za međunarodnu saradnju i evropske poslove u ovom ministarstvu Jana Lovšin rekla je u razgovoru sa novinarima iz BiH koji su boravili u studijskoj posjeti Sloveniji da je početkom marta iz Ministarstva civilnih poslova BiH stiglo pismo u kojem se traži izmjena i dopuna bilateralnog Sporazuma o socijalnom osiguranju.
Agencija za rad i zapošljavanje BiH pokretač je inicijative za izmjenu i dopunu Sporazuma o socijalnom osiguranju sa Slovenijom kako bi radnici iz BiH privremeno zaposleni u Sloveniji, a koji nemaju stalno prebivalište u ovoj zemlji, između ostalog, bili izjednačeni sa domaćim radnicima u pogledu naknade u slučaju nezaposlenosti.
Lovšinova je rekla da o izmjenama i dopunama Sporazuma konačnu riječ treba da daju ministarstva rada i spoljnih poslova Slovenije te Parlament, u čijoj je nadležnosti ratifikacija svih međunarodnih sporazuma.
Prema podacima Republičkog zavoda za zapošljavanje Slovenije, sa posljednjim danom februara u Sloveniji je bila 91 000 stranih radnika, a više od 86,5 hiljada njih su radnici iz zemalja bivše Jugoslavije.
“Među stranim radnicima najbrojniji su radnici iz BiH – 45 908, od kojih 20 000 ima ličnu radnu dozvolu, što znači da su na tržištu rada u Sloveniji potpuno izjednačeni po položaju sa slovenačkim radnicima, odnosno da mogu da se zaposle kod bilo kog poslodavca, otvore svoje preduzeće ili postanu samostalni preduzetnici”, objasnio je Radak.
On je dodao da skoro 24 hiljade radnika iz BiH u Sloveniji imaju dozvolu za zaposlenje kod konkretnog poslodavca, koji je od nadležnih vlasti dobio dozvolu da ih zaposli.
Penzioni fond Slovenije u februaru je isplatio 1,2 miliona evra za 4 225 korisnika iz BiH koji žive u Sloveniji, dok je za 5 562 korisnika slovenačkih penzija koji žive u BiH u istom mjesecu isplaćeno 1,5 miliona evra.
Pravo na slovenačku penziju imaju svi radnici koji su u ovoj zemlji ostvarili 15 godina radnog staža i zadovoljavaju zakonom predviđenu starosnu dob za ostvarivanje penzije, a na snagu je stupio i bilateralni sporazum sa BiH kojim je radnicima koji imaju manje od 15 godina radnog staža ostvarenog u Sloveniji omogućeno da im se taj staž zbroji u ukupan radni staž.
Ne precizirajući koliko je zahtjeva za priznavanje staža primljeno od početka primjene ovog sporazuma sagovornici iz Ministarstva za rad, porodicu i socijalne poslove Slovenije naglasili su da su od penzionih fondova Republike Srpske i Federacije BiH očekivali daleko veći broj ovih zahjeva.