BEOGRAD, U Srbiji se sivom ekonomijom bavi 28 odsto preduzeća, među kojima su 32 odsto “mlade firme” – navodi se u studiji koju su uradili USAID Projekat za bolje uslove poslovanja i Fondacija za razvoj ekonomske nauke /FREN/.
Autori studije ocjenjuju da suzbijanjem sive ekonomije Srbija može da poveća prihod od poreza za oko jedan odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/.
U studiji, koja je predstavljena u Beogradu, naglašeno je da su glavni razlozi za poslovanje u sivoj ekonomiji visoko poresko opterećenje rada, složene poreske procedure, kao i visok nivo tolerancije za rad u sivoj zoni.
Siva ekonomija najzastupljenija je u građevinarstvu sa 43 odsto, a slijede poljopriveda sa 34 odsto i ugostiteljstvo i saobraćaj sa 33 odsto – objavljeno je na sajtu “Euroaktiv”.
Sivom ekonomijom najviše se bave preduzeća koja imaju pet do 19 zaposlenih i kompanije sa više od 250 zaposlenih, a najviše firmi sklonih ovakvom poslovanju nalazi se u centralnoj Srbiji.
U Srbiji je smanjena siva ekonomija, odnosno 2001. godine ona je bila 33,2 odsto, dok je 2010. godine procijenjena na 30,1 odsto BDP-a.
Od zemalja u okruženju veću stopu sive ekonomije imaju Bugarska, Rumunija i Hrvatska. Srna