BIJELJINA, Od 700 hektara obradive površine, na kojoj se svake godine u Semberiji sije soja, čak na polovini te površine sije se genetski modifikovano sjeme soje, izjavila je danas Marija Stevanović, stručni saradnik u Asocijaciji poljoprivrednih udruženja Semberije (APUS).
Prema njenim riječima, GMO soja koju poljoprivrednici siju zbog tri puta većih doprinosa, završava u stočnoj hrani na farmama u Republici Srpskoj.
„Zakonom iz 2009. godine zabranjen je promet sjemenskog materijala u BiH koji sadrži GMO, ali neko, očigledno, koristi dualitet u izdavanju dozvola za uvoz sjemenskog materijala, te odgovornost za takvo stanje treba tražiti na relaciji Savjet ministara BiH – entitetske vlade“, rekla je Stevanović na konferenciji za novinare.
On je naglasila da proizvodnja GMO hrane nije dozvoljena u zemljama regiona, pa ni u zemljama EU, te da se u ovom slučaju radi o nekontrolisanom uvozu sjemenskog materijala.
„U susjednim zemljama GMO se uglavnom koristi u naučne svrhe. Naš stav je da GMO treba staviti pod kontrolu, da takve proizvode treba posebno obilježavati, odnosno da se fitosanitarne inspekcije i za to odgovarajuće laboratorije ozbiljno pozabave ovim problemom“, izjavila je Stevanović.
CAPITAL. LJ. LJ.