NJUJORK, Tokom posljednje dvije godine krize, Sjedinjene Američke Države su izgubile trećinu radnih mjesta u prerađivačkoj industriji, prenosi Rojters.
Na tribini održanoj u organizaciji kluba “Siera”, učesnici su istakli da nije istinita tvrdnja da preduzetnici izmještaju svoje fabrike zbog visoke cijene radne snage u SAD-u, te da izdvajanje za plate radnika ne prelazi 10 odsto ukupne proizvodnje.
Izvršni direktor kluba “Siera” Karl Poup istakao je da su fabrike iz SAD-a pretrpjele ogromne gubitke zbog konkurencije sa jeftinom radnom snagom Kine i drugih zemalja, ali da opstanak proizvodnih djelatnosti ipak zavisi od podrške države, a ne od smanjenja plata radne snage.
Preduzetnici izmještaju proizvodnju najčešće u Aziju zbog ogromnih poreskih stopa, velikih troškova za dobijanje dozvola, skupih zdravstvenih usluga i loše infrastrukture. Poslednja fabrika koja je pokušala da počne da radi na Long Ajlandu na sjeveroistoku SAD odselila se na Tajvan, jer nije uspjela da dobije dozvolu za priključak na vodovod.
Iako je proizvođački sektor relativno sačuvan, tokom posljednje dvije godine krize broj radnih mjesta u proizvodnim djelatnostima u SAD smanjen je za trećinu.
“Ako je razlog za gubitak fabrika previsoka cijena radne snage, kako onda objasniti uspješan rad njemačke i kineske industrije? Uprkos visokim platama radnika, `Tojota` još 60 odsto automobila proizvodi u Japanu, dok `Dženeral Motors` samo 30 odsto svoje proizvodnje obavlja na teritoriji SAD”, prokomentarisao je Poup.
Poup smatra da je poreska politika američke vlade najveća prepreka opstanku industrijske proizvodnje u SAD.