MOSKVA, Širom Rusije je danas, na godišnjicu uvođenja kontrasankcija zapadnim zemljama, počelo uništavanje prehrambenih proizvoda čiji je uvoz zabranjen a koji su u zemlju stigli na nelegalan način.
Na osnovu ukaza predsjednika Vladimira Putina od 29. jula, naloženo je da se roba na koju je uveden prehrambeni embargo likvidira, prenio je Tas.
Federalna carinska služba Rusije je u srijedu utvrdila postupak za uništavanje proizvoda zabranjenih za uvoz, iz niza zemalja. Ti proizvodi podliježu neposrednom oduzimanju i uništavanju, rečeno je Tasu u carinskoj službi.
Kako je ranije rečeno u Federalnoj službi za veterinarski i fitosanitarni nadzor (Roseljhoznadzor), biljni proizvodi će biti bačeni na deponiju, a uništavanje mesnih i mliječnih proizvoda će se obaviti spaljivanjem, jer su to proizvodi visokog biološkog rizika.
Manje partije će se uništavati na granici, a u slučaju oduzimanja velikih količina Roseljhoznadzor će donositi rješenja za svaki pojedinačni slučaj. Proizvodi će se uništavati u spalionicama za uništavanje životinjskog otpada, a razmatraće se i neke druge opcije.
U Belgorodu na jugozapadu Rusije počelo je uništavanje 10 tona sira, u Orenburgu će biti uništeno 20 tona sira, a u Sankt Peterburgu isto toliko sira i 17 kontejnera švercovanog mesa.
U Smolensku je planirano uništavanje 40 tona paradajza i 73 tone bresaka i nektarina iz Evropske unije, uvezenih pomoću falsifikovanih turskih sertifikata.
Pored ostalog, u Moskovskom regionu će biti uništena nelegalno uvezena svinjetina iz Poljske, kao i 28 tona poljskih jabuka i paradajza, prenose ruski mediji.
Kako izvještava Rojters, plan ruske vlade koji se tiče masovnog uništenja ilegalno uvezene hrane sa zapada izazvao je revolt kod dijela stanovništva u zemlji.
Čak i neki od bliskih saradnika Kremlja šokirani su idejom “krematorijuma hrane”, a sveštenik Ruske pravoslavne crkve Aleksej Uminski kritikovao je kampanju kao “suludu” i “bogohulnu”, navodi britanska agencija.
Ruska televizija prikazala je, prema istom izvoru, “planinu” ilegalno uvezenog evropskog sira preko kog je prešao buldožer, a postoje i snimci bacanja kutija evropske slanine u peć za spaljivanje i prije zvaničnog pokretanja kampanje.
Mnogi Rusi sada potpisuju peticiji na sajtu Change.org sa apelom predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu da poništi odluku i da se ilegalno uvezena hrana podijeli onima kojima je najpotrebnija.
Nema preciznih podataka koliko je hrane uspjelo da zaobiđe embargo, ali izgleda da su znatne količine ilegalno ušle u Rusiju različitim rutama, uključujuhi Bjelorusiju, navodi Rojters.
Prehrambeni embargo uveden je 6. avgusta 2014. godine ukazom predsjednika Rusija Vladimira Putina kao uzvratne mjere na sankcije koje je zapada uveo Rusiji zbog situcije u Ukrajini i kao podršku domaćoj proizvodnji. Rusija je ograničila uvoz iz SAD, EU, Australije Kanade i Norveške govedine, piletine, svinjetine, mliječnih proizvoda, žive, ohlađene i zamrznute ribe i morskih plodova, voća i povrća.
Šef države je 24. juna ove godine potpisao ukaz o produžetku prehrambenog embarga do 5. avgusta 2016. godine. Tanjug