MOSKVA, Ruski činovnici koji ne mogu da dokažu porijeklo novca dobijaće otkaz i biće im oduzeta imovina.
Krivičnog gonjenja ipak neće biti. To predviđa nacrt zakona koji je predložio predsjednik Dmitrij Medvedev. Eksperti taj zakon već nazivaju “polumjerom”.
Predsjednik Medvedev je potpisao često najavljivani Nacionalni plan borbe protiv korupcije 2012-13. Sudeći po diskusiji na zasjedanju Predsjedničkog saveza za borbu protiv korupcije od takvog zakona se činovnici neće preplašiti.
Oni će ubuduće morati da najavljuju u godišnjim deklaracijama velike kupovine. Kontrola se odnosi na nekretnine, automobile i hartije od vrijednosti. Ako kupovina prelazi tri miliona rubalja (100.000 dolara) činovnik ili članovi porodice moraju da dokazuju porijeklo novca.
U Kremlju su odustali od krivičnog gonjenja činovnika prevaranata, mada to predviđa i član 20 konvencije OUN o borbi protiv korupcije. Rusija je ratifikovala tu konvenciju, izuzimajući član 20.
Šef predsjedničke administracije Sergej Ivanov je već pozvao da se kontrola činovničkih kupovina ne protvori u “lov na vještice”.
– Predloženi zakon je “polumjera” i postoji velika opasnost da neće funkcionisati, kaže šef Nacionalnog antikorupcionog komiteta Kiril Kabanov. Ako želimo da budemo efikasni moramo se boriti istim metodama kao i ostali svijet. Zato se i mora ratifikovati čl. 20 Konvencije OUN, ističe. Razočarano kaže da je predloženi nacrt zakona, zapravo, ustupak birokratiji.
Strane mjere
Novi šef predsjedničke administracije Sergej Ivanov smatra da ne treba vjerovati zapadnim rejtinzima korupcije kao što su “Transparensi internešenel”. Korupcija se mora rješavati po regionima, jer se situacije razlikuju. Vladimir Putin je nedavno postavio zadatak da se Rusija “preseli” sa 120. na 20. mjesto zemalja sa povoljnom poslovnom klimom. Novosti