MOSKVA, Broj žena na visokim rukovodećim položajima u ruskim kompanijama je dvostruko veći nego u američkim, pokazalo je istraživanje Grant Thornton International Business Report za 2014. godinu.
Rusija zauzima prvo mjesto u tom rangiranju, jer su tamo 43 odsto top menadžera žene, objavio je Market Watch.
Slijede baltičke zemlje, Letonija sa 41 odsto, Litvanija sa 39 i Estonija sa 37 odsto žena na visokim rukovodećim položajima. Neposredno iza njih su Jermenija i Gruzija sa 35 odsto.
Istovremeno, pokazatelji broja žena u rukovodstvu kompanija u SAD i Španiji su ispod prosjeka, i iznose 22 odsto, a u drugim zemljama zapadne Evrope situacija je još gora.
Tako je u Velikoj Britaniji taj broj 20 odsto, u Njemačkoj i Danskoj 14 odsto, Švajcarskoj 13, a u Holandiji manje od deset odsto žena zauzima visoke položaje u kompanijama.
Štaviše, evropske firme su najmanje sklone tome da dozvole ljepšem polu da uđe u sastav rukovodstva, pokazali su rezultati istraživanja. U 71 odsto danskih kompanija uopšte nema žena, dok je u Njemačkoj to slučaj u 67 odsto firmi.
Među tržištima u razvoju najveći udio žena rukovodilaca ima u Indoneziji, 41 odsto, na Filipinima 40 i u Kini i na Tajlandu po 38 odsto.
Van Evrope, među zemljama gdje su žene krajnje rijetko top menadžeri su Indija i Ujedinjeni Arapski Emirati sa 14 odsto i Japan gdje je njihov udio svega devet odsto.
U cijelom svijetu udio top menadžera ženskog pola je na nivou od 24 odsto. Žene se najčešće nalaze na čelu kadrovskih službi (25 odsto) ili na mjestu glavnog finansijskog direktora (21 odsto).
Svega 12 odsto kompanija u svijetu ima ženu glavnog izvršnog direktora ili generalnog direktora. U najvećem broju slučajeva žene su rukovodioci u obrazovnim i socijalnih sferama, dok su u rudarstvu vrlo rijetko na visokim položajima. Tanjug