BANJALUKA, U Republici Srpskoj (RS) u proteklih deset godina prodato je 701 preduzeće ili 64 posto od ukupnog broja preduzeća, za 1,710 milijardi KM, izjavio je na današnjoj prezentaciji aktivnosti Investiciono-razvojne banke (IRB) RS direktor IRB Jasminko Jotić.
On je na prezentaciji rada IRB RS danas pred poslanicima Narodne skupštine (NS) RS istakao da je ostalo neprivatizovano još 408 preduzeća, od čega je 109 u stečaju, pa samim tim nisu ni predmet privatizacije, 85 iz oblasti komunalnih usluga, za šta još nije sačinjen program privatizacije, i 224 preduzeća iz kategorije ostalih.
“Među ovih 224 preduzeća je 100 preduzeća sa nedefinisanim statusom koja u stvari ne postoje, osim u sudskom registru, jer ne posluju, niti imaju zaposlene i imovinu, pa će u njima biti sproveden postupak likvidacije i 35 preduzeća iz oblasti informaciono-kulturne djaletnosti, čija privatizacija nije strateški još definisana”, rekao je Jotić.
Istakao je da IRB RS planira u ovoj godini privatizovati 66 preduzeća putem berze, te 13 strateških preduzeća i osam veterinarskih stanica putem tendera.
U prošloj godini je od 26 strateških preduzeća privatizovano šest, za 3,8 miliona KM, od čega je čista zarada IRB RS bila 1,15 miliona KM.
Očekivana visina portfeljea IRB RS je 2,5 milijardi KM, računajući i novac od prodaje Telekoma Srpske.
Jotić je naveo da je IRB RS uspjela doći do podataka o nekretninama koje su privatizovana preduzeća u RS posjedovala u republikama bivše Jugoslavije.
“Predstoji pravna borba za tu imovinu koju ne treba ispustiti. Jedan od način da je dobijemo jeste da izmijenimo zakonsku regultaivu RS i doneseno zakone koji će nam to omogućiti, a druga mogućnost je da se dogovor postigne na nivou dvije države”, rekao je Jotić.
Prema njegovim riječima, IRB radi i na formiranju baze podataka za potencijalne investiture po opštinama u kojim bi im dali jasan pregled makroekonomskih pokazatelja u opštinama sa prijedlogom investiranja.
“U saradnji sa evropskom ekspertskom grupom, radimo i na edukaciji naših saradnika koji bi se trebali uključiti u pisanje projekata za predprisutpne fondove Evropske unije (EU)”, rekao je Jotić.
On je naveo da je glavni cilj IRB RS da postane visoko stručna finansijska institucija, odnosno alatka u rukama Vlade RS na koju će se računati u svim strateškim momentima.
Izvršna direktorica Sektora za plasman sredstava IRB RS Mirjana Čomić, govorila je tokom prezentacije o načinu plasmana sredstava IRB RS, istakavši da IRB ima najpovoljnije uslove na tržištu, dok je direktor Sektora za korporativno upravljanje IRB RS Goran Madžar govorio o korporativnom upravljanju u preduzećima.