BANJALUKA, Na spisku Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske (RS) trenutno se nalazi oko 130 000 nezaposlenih osoba, od kojih 10 odsto radi na crno, ali nizom mjera Vlade taj broj bi trebalo da bude postepeno smanjen, izjavio je ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Boško Tomić.
Tomić je rekao da su poslodavci sve svjesniji da moraju prijavljivati radnike, ali da još ima onih koji to ne čine, navodeći da bi, ipak, ”i građani trebalo da izbjegavaju poslove na crno, jer treba da razmišljaju o penziji”.
On je naveo da je, prema podacima kojima raspolaže, stopa nezaposlenosti u RS 32 odsto, a prema istraživanju jedne međunarodne organizacija i njenim kriterijumima 20 odsto.
Tomić je u intervjuu za “Nezavisne novine” istakao da su porezi na doprinos u RS, kada se prevedu u bruto, 32 odsto, a u FBiH je to skoro za deset odsto više, što predstavlja stimulans poslodavcima za zapošljavanje i prijavljivanje radnika.
Govoreći o socijalnim programima za radnike u RS, Tomić je naveo da Vlada za radnike svih firmi koje odu u stečaj uplaćuje neuplaćeni dio doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje i zapošljavanje, i da je po tom osnovu od 2004. godine izdvojila više od 92 miliona KM, dok su ove godine izdvojena 24 miliona za socijalno zbrinjavanje.
”Radnicima kojima nedostaju tri godine do starosne penzije Vlada je omogućila zakonom da im se uplaćuje doprinos, istina mjesec za mjesecom, ali da se dovedu do penzije”, istakao je Tomić.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Edhem Biber rekao je za “Nezavisne novine” da u BiH oko 200 000 radnika ima nesiguran posao kroz rad na crno, ugovore na određeno, zapošljavanje preko studentskih servisa i neredovnih plata, prenosi ovaj banjalučki dnevnik.
On je pojasnio da su tim radnicima uskraćena prava na doprinose, adekvatnu platu, odmor, a najviše ih ima u trgovini, građevini, ugostiteljstvu, te drvoprerađivačkoj i metaloprerađivačkoj industriji.
Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je za banjalučki dnevnik da je veoma bitno obratiti pažnju i na pojam dostojanstvenog rada koji u prvom redu znači platu od koje radnik može da živi.
“Ako ovaj pojam dovedemo u vezu s platama koje radnici primaju u privredi u BiH, onda ćemo imati poražavajuće pokazatelje od toga da većina njih od svoje plate ne može da živi”, naglasila je Mišićeva.