BANJALUKA, Republika Srpska /RS/ vodi politiku približavanja EU, ali i politiku koja za rezultat ima ispunjenje uslova za uvođenje evra kao domaće valute – saopšteno je danas iz Ministartva finansija RS.
U saopštenju se navodi da RS već treću godinu ostvaruje budžetski suficit, tako da je kumulativni deficit iz ranijih godina smanjen na nivo ispod tri odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/, a došlo je i do značajnog smanjenja zaduženosti, gdje javni dug Srpske sa 64,3 odsto BDP u 2004. godini, smanjen ispod 45 odsto BDP-a u ovoj godini.
U režimu monetarnog odbora koji prvodi Centralna banka BiH, kurs KM je fiksan od uvođenja kao zakonskog sredstva plaćanja, a posljednja dešavanja na svjetskom tržištu, nepovoljno utiču na nivo inflacije u RS.
Svojom ekonomskom politikom Srpska pokušava da utiče na dalje smanjenje dugoročnih kamatnih stopa, pri čemu su kamate na investicione kredite koje odobrava Investiciono razvojna banka RS na nivou ispod šest odsto.
“Novi investicioni ciklus koji je započeo u RS ima za cilj dalje smanjenje nezaposlenosti i spoljnotrgovinskog deficita, što sve zajedno omogućava definitivno približavanje evrozoni”, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo finansija podsjeća i na uslove koje prema Sporazumu iz Mastrihta zemlja kandidat treba da ispuni, a to su da budžetski deficit ne smije biti veći od tri odsto BDP, a ako je to slučaj, onda se deficit mora kontinuirano smanjivati i približavati datoj stopi.
Javni dug ne bi trebao premašiti 60 odsto BDP, a ako je veći, onda bi trebalo da se značajnije smanji kako bi došao na tu referentnu stopu.
Među datim uslovima su i da stopa inflacije ne smije biti viša od 1,5 odsto od prosjeka tri najniže stope inflacije zemalja članica, dugoročna kamata ne treba biti veća od dva odsto od prosjeka koji je zabilježen u tri države sa najmanjom inflacijom, te prihvatanja režima deviznog kursa evrozone.
U saopštenju se ističe da bi RS odgovaralo kada bi i drugi dio BiH ozbiljnije prispupao ispunjenju navedenih uslova.