BANJALUKA, Prema podacima registra čamaca u jedinicama lokalne samouprave, u 2010. godini u Republici Srpskoj /RS/ registrovano je 116 čamaca, saopšteno je Srni iz Ministarstva saobraćaja i veza RS.
Iz Ministarstva podsjećaju da su jedinice lokalne samouprave od 2007. godine dužne da uspostave i vode registar čamaca, organizuju izdavanje plovidbenih dozvola za čamce čiji vlasnici imaju prebivalište, odnosno sjedište na njihovom području, kao i da dostavljaju Ministarstvu izvještaj o broju registrovanih čamaca.
Pravilnikom o dopuni Pravilnika o upisu čamaca u registar, izdavanju plovidbene dozvole i označavanju čamaca registarskim oznakama propisano je da se plovidbena dozvola izdaje na period od jedne godine i produžava po isteku roka, a u okviru trajanja važenja uvjerenja o sposobnosti za plovdibu, tako da su tokom 2010. godini produžene 52 plovidbene dozvole.
Postupajući u skladu sa Pravilnikom o programu i načinu polaganja ispita za upravljače čamca, Ministarstvo organizuje ispite za upravljače čamca, koji se održavaju po potrebi, najmanje jednom u tri mjeseca.
U 2010. godini održano je devet ispita u raznim gradovima RS, a uvjerenje o položenom ispitu izdato je za 216 kandidata, dok je za 30 kandidata izvršena zamjena uvjerenja.
Ispiti se uglavnom organizuju u saradnji sa jedinicama civilne zaštite, tako da su se u odnosu na protekli period uslovi u kojim se odvijaju ispiti znatno poboljšali, odnosno odvijaju se u adekvatnim prostorijama, a praktični dio vrši sa odgovarajućim čamcima.
Broj zahtjeva za registraciju čamaca, kao i zahtjeva za polaganje ispita, povećava se u ljetnom periodu, s obzirom na to da plovidbene dozvole i uvjerenja za upravljače čamca izdati u RS, po principu reciprociteta, vrijede i za plovidbu unutar zemalja u okruženju.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Imam prijedlog, organizujte registarske oznake za cipele:
1. Svako ko ima vise od jednog para cipela neka placa dodatni porez
2. Svakome da se jednom godisnje pregledaju cipele i utvrdi njihova tehnicka ispravnost
3. U cijenu pregleda da se uracuna i osiguranje za slucaj nesrece
4. Vlasnik cipela za koje se utvrdi da su previse istrosene treba da placa vece osiguranje
5. Onaj cije cipele ne ispunjavaju tehnicke uslove za koristenje ne moze da ih koristi, neka hoda bos
6. Lice iz predhodne tacke, nece biti oslobodjeno placanja poreza, iako je boso.
Jer zasto da drzava ispasta i gubi prihod samo zato sto je neko nesposoban da si obezbijedi cipele.
Lazare, svaka ti cast vrlo domisljato 🙂
Lazar: Ovaj prijedlog da se dostavi u UN na usvajanje i da su za njegovu primjenu i kontrolu odgovorni: saveznici na čelu sa SAD i NATO-om.
Bosman, s obzirom da je BiH toliko bitna zemlja da odlucuje o zivotima u Libiji onda je vjerovatno u poziciji i da progura ovako nesto.
A oni koje NATO ubije prilikom kontrole iako su savjesni poreski obvezici oni ce biti kolateralna steta. Doduse, mozda su sada dodatno opametili pametne bombe pa ce kolateralna steta biti na prihvatljivom nivou. Prihvatljivom bar za ove p…e sto stiscu dugmice a nemaju petlju do dodju na domet AK-47.
A, da li razmišljate, da bi usvojena Rezolucija od strane UN bila obavezujuća za naše vlasti. I onda oni će da je silom nametnu, a sila ima više, osim Božijih.Ne bi bilo dobro, jer ne tako davno osjetili smo ne samo Božiju silu.