BANJALUKA, Stečajevi su u Republici Srpskoj pokrenuti u više od 200 preduzeća, a akreditovano je 95 stečajnih upravnika.
Prema važećem Zakonu o stečaju, stečajni upravnik može da vodi stečaj ili likvidaciju u maksimalno dva preduzeća, ali u praksi je česta pojava da se jednom stečajnom upravniku povjerava da istovremeno vode stečajeve u nekoliko firmi.
Stečajni upravnik u jednom preduzeću u prosjeku zarađuje oko 1.500 maraka mjesečno, što znači da neko ko istovremeno vodi stečaj u tri ili četiri preduzeća može da zaradi od 4.500 do 6.000 maraka.
Predsjednik Udruženja stečajnih upravnika RS Dušan Kovačević potvrdio je da ima ovakvih slučajeva, ali nije želio da kaže o kojim se upravnicima radi.
– Nadam se da ćemo kroz donošenje novog zakona spriječiti to da jedan upravnik vodi stečaj u nekoliko firmi, a da drugi upravnici ne mogu da dobiju nijedno preduzeće – rekao je Kovačević.
On smatra da stečajni upravnici nisu krivi zbog toga što dobijaju odjednom po nekoliko preduzeća, jer je to isključivo u nadležnosti stečajnih sudija.
– Sudija imenuje stečajnog upravnika i ako on smatra da je neko sposoban da odjednom vodi stečaj u pet ili deset firmi, Udruženje tu ne može ništa – rekao je Kovačević.
Prema njegovim riječima, Udruženje bi već u septembru trebalo da donese stav o ravnomjernoj raspodjeli poslova.
Da pojedini stečajni upravnici vode odjednom i po nekoliko firmi upozorio je advokat iz Prijedora Dragan Radetić.
S druge strane, stečajni upravnici kažu da ne zarađuju toliko koliko drugi misle.
Stečajni upravnik Aleksa Nježić istakao je da je imenovan u fabrici “Blik” Banja Luka i “Fabrici vijaka” u Mrkonjić Gradu. On kaže da u “Bliku” zbog velikih dugova godinu dana nije primio nijednu platu kao stečajni upravnik i da se ne može reći da vodi dva stečaja.
Stečajni upravnik Savo Ševaljević rekao je da je vodio likvidaciju “Ekvator banke” i stečaj u Drvnoj industriji “Vrbas” Banja Luka. Ali, zarađivao je, tvrdi, minimalno s obzirom na to da su obje firme bile opterećene velikim dugovima.
Upravnici
Najčešće spominjani stečajni upravnici u RS su Dosta Baraković, Savo Ševaljević, Mirjana Golić, Aleksa Nježić, Milovan Vuković, Zora Kremenović-Bulatović, Risto Trbić i Slavko Vujančević. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pojedinim stečajnim upravnicima iz grupe “najčešće spominjani stečajnui upravnici”
bolje ide proizvodnja rakije,oranje i košenje njiva nego vođenja stečajnih postupaka.I jedan i drugi posao se “uspješno” radi. I vidi se, sva preduzeća koja su prošla stečajni postupak uspješno rade.Čestitam stečajni upravnici.
Najmanje su tu krivi stečajni upravnici, nisu tu toliko bitna ni njihova primanja.
Radi se o tome da je većina stečajnih postupaka vođena i vodi se samo radi legalizacije ratne i poslijeratne otimačine imovine.
Da je pravosuđe radilo svoj posao, do većine stečaja ne bi ni došlo, već bi odgovorni za ogromne finansijske pronevjere odgovarali krivično i materijalno.
Konkretno, država je kriva što je Holding Čajavec podijeljen u nezavisna preduzeća( da bi se lakše opljačkala ogromna imovina), država je krivac (direkcija za privatizaciju) što je radna jedinica tada državnog preduzeća “Žitoprodukt” Banjaluka – “Mlin i pekara” Prnjavor pretvorena u akcionarsko društvo …
Sud nije trebao pokretati stečaj u Fruktoni, već je trebao postupati po krivičnim prijavama i tužbama i krivično i materijalno sankcionisati lica koja su opljačkala ogromnu imovinu preduzeća …
Kada bi se izanalizirali svi stečajni postupci vođeni u RS, utvrdilo bi se da najveći broj njih nije ni trebao biti vođen. Utvrdilo bi se takođe da bi krivično i materijalno trebali odgovarati : narodni poslanici, predsjednici opština, komandiri policijskih stanica, inspektori …