BANJALUKA, Izmjenama i dopunama zakona o porezu na dohodak i doprinosima, koje bi trebalo da počnu da se primjenjuju prvog januara iduće godine, preći će se na bruto model prilikom obračunavanja poreza i doprinosa na platu. Neto stopa koja sada iznosi 42 odsto, preračunata po bruto principu, iznosiće 28,1 odsto, rekao je pomoćnik ministra finansija RS, Jovo Radukić.
Prema njegovim riječima, prelazak na bruto model zahtijeva i izmjenu zakona o penzijsko-invalidskom i zdravstvenom osiguranju, kao i Zakona o radu i Odluke o najnižoj plati, što će biti zadatak nadležnih ministarstava.
– Ministarstvo finansija pripremilo je izmjene zakona o doprinosu i porezu na dohodak s ciljem da RS postane prepoznatljiva po najnižoj stopi poreza na dohodak od deset odsto kakva postoji još samo u Srbiji, Kipru i Bugarskoj. Prosječna stopa poreza na dohodak u zemljama Evropske unije iznosi oko 24 odsto – naveo je Radukić.
Izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, tvrdi Radukić, poslodavci neće osjetiti nova poreska opterećenja, ali će biti uspostavljena prirodna tržišna suprotnost poslodavaca, sindikata i Vlade.
– Prema našim računicama, ne bi trebalo da dođe do smanjenja prihoda u fondovima, iako se oni toga plaše. Svi republički kontrolni organi nastojaće da obezbijede striktnu primjenu granski i opštih kolektivnih ugovora – kazao je Radukić.
Direktor tvornice obuće “Sanino” iz Dervente, Radovan Pazurević, kaže da poslodavci moraju pokrenuti proces izmjene kolektivnih ugovora koji neće biti validni kada počne primjena bruto modela.
– Prema predloženom zakonskom rješenju mi niti šta gubimo, niti šta dobijamo. Dosadašnju situaciju pojedini poslodavci su koristili i obračunavali doprinose na osnovu najniže plate u RS od 250 maraka, što ubuduće neće biti slučaj – objasnio je Pazurević.Fokus