BANJALUKA, Republička direkcija za robne rezerve trenutno nema dovoljne zalihe pšenice i kukuruza i najvjerovatnije će morati da ih uveze iz susjednih zemalja.
Direktor Republičke direkcije za robne rezerve Radovan Samardžija rekao je “Glasu Srpske” da bi prema strategiji na robnim rezervama trebalo da bude po 10.000 tona pšenice i kukuruza.
– Trenutno na zalihama ima 5.000 tona pšenice i oko 3.700 tona kukuruza – rekao je Samardžija.
Naglasio je da će se pozajmicom iz Srbije ili pak iz uvoza iz drugih zemalja nadomjestiti potrebne zalihe poslije izmirenja obaveza poljoprivrednika.
– Ratari su dobili 23.000 tona mineralnog đubriva i za preuzete količine moraće da vrate pšenicu i kukuruz ili pak da plate po kilogramu 70 feninga za vještačko đubrivo – kazao je Samardžija.
Prema njegovim riječima, ratari imaju rok do 30. novembra za izmirenje obaveza i da za svaki dobijeni kilogram mineralnog đubriva vrate 2,1 kilogram pšenice ili 2,3 kilograma kukuruza.
– Ne znamo koliko će da vrate pšenice i kukuruza jer je suša u velikoj mjeri u Srpskoj uništila mnoge žitarice – naglasio je Samardžija.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac rekao je da će poljoprivrednici tražiti da se otpiše dug za preuzeti repromaterijal.
– Suša je uništila kukuruz, a pšenicu ćemo zadržati za prehranu stoke, tako da robne rezerve od ratara neće dobiti ništa – kazao je Usorac.
Zbog suše u RS samo za jednu sedmicu cijena prošlogodišnjeg kukuruza u Semberiji povećana je za deset feninga po kilogramu.
– Za 100 kilograma kukuruza u zrnu treba izdvojiti 60 maraka. Cijena će i dalje rasti jer se procjenjuje da će za koji dan ova žitarica koštati 70 KM za 100 kilograma – kažu poljoprivrednici.
U Odjeljenju za privredu i društvene djelatnosti opštine Šamac kazali su da se otkupna cijena kukuruza od poljoprivrednika kreće od 48 do 50 maraka za 100 kilograma, dok je cijena u maloprodajnim objektima od 57 do 60 maraka.
– Očekuje se da će cijena kukuruza skočiti i na 65 maraka za 100 kilograma – kazali su u Odjeljenju za privredu.
Ostali proizvodi
Radovan Samardžija je rekao da ostalih proizvoda ima na zadovoljavajućem nivou u robnim rezervama.
– Trenutno raspolažemo sa oko 170.000 litara mlijeka, 60 tona šećera, 170.000 litara ulja, 350.000 mesnih narezaka i oko 200.000 komada paštete, te sa oko 326.000 kilograma konzervisanog graška – rekao je Samardžija.
Bijeljina
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS saopštilo je juče “da je prošlogodišnji Pravilnik o podsticajima opštine Bijeljina najbolji pokazatelj koliko Odjeljenje za privredu i poljoprivredu i Komisija za poljoprivredu i selo Bijeljine brinu za proizvođače i održivost stočnog fonda”.
– Osobe koje su na čelu ovih institucija obični su demagozi koji svojim obraćanjem javnosti “bacaju” poljoprivrednicima prašinu u oči i uvijek se pokazuju kao njihovi spasitelji. Svaku tešku situaciju u poljoprivredi žele da iskoriste u političke svrhe – navodi se u saopštenju Ministarstva.
Odjeljenje za privredu i poljoprivredu opštine Bijeljina i Komisija za poljoprivredu i selo zatražili su u utorak od Ministarstva poljoprivrede i robnih rezervi da pronađu rješenje za održivost stočnog fonda u Semberiji jer su suše uništile usjeve. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ma sta njih briga za to, nismo mi normalna drzava. znaju da se nece niko bunit kao ni za poplave ni za bilo sta, a ako nesto krene malo ce nesto ko fol uraditi i sve prebaciti na etnicko ili politicko prepucavanje, sto bi reko Ivo Andric u Bosni prestaje da vazi bilo koja logika pa i logika prezivljavanja najacih….