SARAJEVO, Prema preliminarnoj procjeni Agencije za unapređenje stranih investicija BiH /FIPA/, u prvom polugodištu ove godine evidentirano je devet miliona evra direktnih stranih ulaganja sa učešćem osnivača iz Hrvatske, što predstavlja učešće od 7,3 odsto u procijenjenom polugodišnjem iznosu priliva direktnih stranih investicija od 123 miliona evra.
Procijenjeni iznosi nisu u skladu sa zvanično objavljenim podacima Centralne banke BiH, ali su svakako pregled projekata, tj. kompanija koje su evidentirane u tim iznosima, navodi se u nedavno objavljenom dokumentu Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH pod nazivom ”Analiza efekata pristupanja Hrvatske EU na BiH”.
Kako se navodi, registrovani kapital Hrvatske u BiH do jula 2010. godine iznosio je 943 miliona KM, što predstavlja 12,4 odsto od ukupnih stranih ulaganja na nivou BiH, koje iznose 7,61 milijardu KM.
Prema informacijama Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, u BiH je evidentirano 238 kompanija koje su investirale više od 100.000 KM, a koje djeluju u skladu sa dva veoma važna sporazuma između BiH i Hrvatske – Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i Sporazum o zaštiti investicija.
Podaci Centralne banke BiH ukazuju na činjenicu da je u periodu od maja 1994. godine do decembra 2010. godine Hrvatska u BiH investirala 690 miliona evra. Ova susjedna država treći je najveći investitor u BiH sa učešćem od 14,1 odsto u ukupnim investicijama koje su iznosile 4,885 miliona KM.
Najveći investitor iz Hrvatske u BiH su “HT – Hrvatske telekomunikacije” /današnji “Hrvatski telekom”/ i “Hrvatske pošte” koje su registrovale svoja ulaganja u ukupnoj vrijednosti od skoro 100 miliona evra u domaće kompanije ”Hrvatske telekomunikacije” Mostar i ”Hrvatske pošte” Mostar.
Ostale velike investicije iz Hrvatske, prema podacima STK BiH, realizovale su Zagrebačka banka koja je investirala u “Unikredit banku” Mostar, “Fininvest korp” Čabar, investicija u “Fininvest” Drvar, “Jamnica”, ulaganje u “Sarajevski kiseljak”, “Belupo lijekovi i kozmetika”, investicija u “Farmavita” Sarajevo, te “Konzum” koji je preuzimanjem niza domaćih trgovačkih lanaca i uzimanjem objekta u najam preuzeo lidersku poziciju na tržištu BiH. Srna