BEOGRAD, Poljoprivredna inspekcija je u prvom kvartalu kontrolisala 2.807 prehrambenih proizvoda biljnog porijekla, uključujući i alkoholna i bezalkoholna pića, a nepravilnosti su konstatovane u 396 slučajeva, saopštilo je juče Ministarstvo poljoprivrede Srbije.
Od januara do marta podnijeto je 144 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, 16 prijava za privredni prestup i152 zabrane prometa.
Najčešći razlozi povlačenja proizvoda iz prometa su neposjedovanje dokaza o bezbjednosti i nepropisna deklaracija, dok se manji dio nepravilnosti odnosio na kvalitet.
Poljoprivredna inspekcija je iz prometa povukla 292 litra piva, 181 litar osvježavajućih bezalkoholnih pića, 22.119 litara vina, 20 litara rakije, 16 litara voćnog soka i nektara, 6.775 kilograma brašna i 51 kilogram čaja.
Iz prometa je povučeno 47 kilograma finih pekarskih i konditorskih proizvoda i 32 kilograma dodataka jelu, odnosno začina i praškastih proizvoda.
Oduzeto je i uništeno 247 litara vina i 141 litar rakije zbog nedozvoljene prodaje u rinfuzu.
Zakon o bezbjednosti hrane jasno definiše da je zabranjeno u promet stavljati hranu koja nije bezbjedna, navedeno je u saopštenju Ministarstva poljoprivrede.
Oni koji posluju sa hranom u svim fazama proizvodnje i prometa dužni su da obezbjede i dokažu da je hrana koja se nalazi u prometu bezbjedna za upotrebu, što znači da odgovornost za stavljanje bezbjedne hrane u prometu leži na subjektu u poslovanju hranom.
Država sprovodi monitoring, odnosno nadzor nad proizvodnjom i prometom. Ukoliko dođe do propusta u obezbjeđivanju bezbjednosti hrane, odgovornost snosi onaj ko sa hranom posluje – proizvođač, uvoznik, distributer, trgovac i drugi učesnici u poslovanju sa hranom.
Sve aktivnosti subjekata u lancu hrane, mjere predviđene Zakonom o bezbjednosti hrane ali i službene kontrole koje sprovode nadležni državni organi idu u pravcu obezbjeđivanja i dokazivanja da su preduzete sve mjere da krajnji proizvod bude bezbjedan, zaključili su u Ministarstvu. Tanjug