SARAJEVO, U projektima koje finansira Svjetska banka, pravila javnih nabavki i smjernice ove finansijske institucije imaju veću pravnu težinu od Zakona o javnim nabavkama BiH, istakla je danas u Sarajevu ekspert Svjetske banke za nabavke Kašmira Daruvala.
Na seminaru “Pravila javnih nabavki Svjetske banke i Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/” ona je navela da se kompanije iz BiH, odnosno ponuđači koji apliciraju za ovakve projekte, moraju detaljno upoznati sa smjernicama za nabavku Svjetske banke, jer ih vrlo često miješaju sa domaćim zakonom o nabavkama, što nije isto.
“Jedna vrlo česta greška koji ponuđači prave kada apliciraju za projekte Svjetske banke u vidu nekog `zajedničkog preduzeća` jeste što podnesu garancije samo na ime vodeće firme u tom `džoint venčeru`, a ne na ime samog `džoint venčera`, što nije u skladu sa smjernicama Banke i takva ponuda se smatra nevažećom”, navela je Daruvala.
Prema njenim riječima, cilj Svjetske banke je da stavi BiH na put rasta i razvoja, što je i razlog intenzivne saradnje sa javnim i privatnim sektorom u BiH, jer su oni ti koji će dovesti do toga.
“Kada se radi o procedurama nabavke kod investicionih projekata, naša vizija je da klijent, odnosno zajmoprimac dobije odgovarajuću vrijednost za novac koji uloži i da pri tome sačuva integritet”, navela je Daruvala.
Ona je zahvalila Spoljnotrgovinskoj komori BiH /STK/ na saradnji, te podsjetila da je Svjetska banka, od 1996. godine do sada u BiH implementirala 68 projekata vrijednosti 1,7 milijardi američkih dolara, te da su u toku 11 projekata vrijednosti 244,4 miliona dolara.
Ekspert EBRD-a Veljko Sikirica rekao je da ova finansijska institucija, zajedno sa Komorom, radi na podizanju nivoa obrazovanja, kroz razne oblike, u razmatranju suštinskih problema politike javnih nabavki.
“BiH dobrim koracima napreduje u zadovoljavanju uslova”, istakao je Sikirica.
On je naveo da su od 100 licitacija, BiH firme u posljednjih pet godina na projektima EBRD-a dobile 80 odsto poslova.
Vršilac dužnosti direktora Sektora za edukaciju pri STK BiH Elma Kovačević- Bajtal rekla je da EU kroz javne nabavke troši 15 do 18 odsto svog BDP-a, što su ogromna sredstva.
“Bitno je obezbijediti da se ta sredstva troše transparentno, da svi ponuđači imaju jednak tretman i da se sredstva troše na najefikasniji način”, istakla je ona.
Bajtalova kaže da je u tom smislu potrebna kontinuirana edukacija naručilaca i ponuđača usluga kako bi se proces javnih nabavki odvijao bez bilo kakve sumnje u legalnost procesa.
Današnji seminar je organizovala STK, u saradnji sa Agencijom za javne nabavke BiH, Svjetskom bankom i EBRD-om. Srna