BANJALUKA, Predsjednik Komisije za koncesije Republike Srpske Radenko Đurica rekao je da su u pripremi izmjene i dopune Zakona o koncesijama, jer su uočeni određeni propusti kada je riječ o radu Komisije i resornih ministarstava, ali su odlično uokvirene normativno-pravne stavke.
Đurica smatra da bi bilo bolje, iz više logičnih razloga, da je koncesioni period određen na kraći rok, te napominje da je najduži rok na koji je potpisan koncesioni ugovor 50 godina, a najmanji na šest mjeseci koji se odnosi na istraživanje.
“U Republici Srpskoj ima ukupno 283 zaključena koncesiona ugovora, najviše iz mineralno-sirovinske oblasti”, naveo je Đurica.
On je dodao da je naplata koncesionih naknada zadovoljavajuća, s obzirom na nepredviđene okolnosti koje su uticale na ispunjenje odredaba koncesionih ugovora, poput prošlogodišnje ekstremne suše ili poplave u 2014. godini.
“Koncesionari koji imaju zaključene ugovore o dodjeli poljoprivrednog zemljišta plaćaju naknadu ili po jedinici mjere ili po ostvarenom bruto prihodu od obavljanja koncesione djelatnosti”, objasnio je Đurica.
Srni je u Poreskoj upravi Republike Srpske rečeno da je tokom ove godine naplaćeno 17,6 miliona KM prihoda od koncesionih naknada, dok je u prošloj godini bilo 51,8 miliona KM, odnosno 42 odsto više nego na godinu ranije kada je naplaćeno 36,5 miliona KM.
“U prethodnoj godini inspektori Poreske uprave su kod 61 poreskog obveznika, između ostalog, vršili i kontrolu obračuna i plaćanja koncesionih naknada, te tom prilikom utvrdili dodatne obaveze od koncesionih naknada u iznosu od 274.381 KM, dok su u 2014. godini kod 50 poreskih obveznika pri kontroli obračuna i plaćanja istih utvrdili dodatnih 391.510 KM”, ističu u ovoj instituciji.
U Inspektoratu Republike Srpske je potvrđeno da se najveći broj datih koncesija u Srpskoj odnosi na istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina, odnosno ruda i kamena, te da je prošle godine u ovoj oblasti izvršeno 306 kontrola od čega su u 120 slučajeva utvrđene nepravilnosti.
“Subjektima je izdato 110 rješenja kojima je naloženo otklanjanje nedostataka, dok je u osam slučajeva izrečena mjera zabrane eksploatacije mineralnih sirovina. Inspektori su izdali 42 prekršajna naloga u vrijednosti od 205.500 KM, podneseno je šest prekršajnih prijava i jedna prijava za učinjeno krivično djelo”, kažu u Inspektoratu.
Nepravilnosti koje su utvrđene u prošloj godini u oblasti rudarstva odnosile su se na nepridržavanje tehničkih normativa i mjera zaštite pri eksploataciji mineralnih sirovina, usklađenost rudarskih radova sa odobrenim rudarskim projektom, obezbjeđenje odobrenja za izvođenje radova po projektno-tehničkoj dokumentaciji, upotrebnih dozvola objekata, postrojenja i uređaja i drugo.
Kada je riječ o nelegalnoj eksploataciji mineralnih sirovina, ona se uglavnom odnosi na eksploataciju šljunka i pijeska, kao i tehničkog građevinskog kamena, a nadležna inspekcija ulaže velike napore u cilju sprečavanja zloupotrebe prirodnih resursa.
“Do danas nije potpisan ni jedan koncesioni ugovor sa subjektima koji dislociraju riječni šljunak i pijesak”, navode u Inspektoratu.
Najveći broj koncesija u sektoru voda dato je za izgradnju hidroelektrana, te manji broj koncesija za flaširanje vode, kao i za ribnjake.
U Republici Srpskoj šume još nisu predmet davanja pod koncesije, dok je za lovišta predviđena zakonska mogućnost da mogu biti data pod koncesiju, ali još uvijek nijedno nije dodijeljeno na ovaj način.
Takođe, nije sklopljen nijedan ugovor kojim bi se pod koncesiju dale poštanske i telekomunikacione usluge, putnički i teretni željeznički saobraćaj ili javni prevoz u drumskom saobraćaju. Srna