BANJALUKA, U Republici Srpskoj počela je primjena revidirane pozitivne liste lijekova. Pacijenti koji dobijaju lijekove na recept, od sada će u apotekama moći da biraju proizvođača lijeka koji im je propisan, na osnovu cijene participacije koja im odgovara.
Koliko puta ste kupili antibiotik od 11 maraka, umjesto drugog, istog sastava, čija je cijena ? Navodeći u receptu naziv proizvođača, ljekari su tako uslovljavali pacijente da uzimaju isključivo lijek koji je propisan, lobirajući pri tom za određene farmaceutske kuće.
„Ljekari nisu mogli posvetiti dovoljno vremena pacijentu od raznih posjeta farmaceutskih kuća i to je sve kulminiralo , tako da smatram da će se na ovaj način taj problem prevazići”, kaže Slobodan Stanić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske. Zato se uvode nova pravila.
“Kod ljekara ide propisivanje generičkog naziva lijeka, kada dođe u apoteku da farmaceut pacijentu objasni koje fabrike nude taj lijek i da on na bazi svojih želja i finansijskih mogućnosti odabere lijek koji hoće“, objašnjava Mirko Šaran, predsjednik Komisije za revidiranje liste lijekova Ministarstva zdravlja.
Sa novom procedurom pacijenti još nisu dovoljno upoznati.
Revidiranjem, sa A na B listu prebačeni su skupi lijekovi, koji su uzimali veliki dio budžeta FZO, a rezultat su loših navika pacijenata – prekomjernog konzumiranja hrane, pića i cigareta. Sa druge strane, pacijenti neće skuplje plaćati lijekove sa A liste.
“Došlo je do sniženja cijena lijekova, uprkos tome mi i dalje imamo obavezu prema pacijentu da mu ponudimo najjeftiniji mogući lijek”, kaže farmaceut Dragana Gajić.
Nakon ovoga, pretpostavlja se da će farmacutske kuće morati da umanje cijene, da bi bile konkurentne. Farmaceuti će biti dužni da pred pacijenta iznesu sve što se nudi, a njihova preporuka, ako je riječ o više proizvođača lijeka čije su cijene iste, mogla bi da utiče na krajnju odluku pacijenta. Iako će revidiranjem FZO uštedjeti 15 do 20 miliona maraka, a pacijenti mnoge lijekove dobiti jeftinije, problem lobija ipak ostaje. Možda zato što će sada umjesto ljekara, farmaceutske kuće vrbovati apotekare? (RTRS)
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Na ovu temu bih trebalo organizovati nekakvu edukaciju, jer ima mnogih stvari nejasnih. Običan čovjek ne zna šta je naziv generički lijek, zatim koja su svojstva i registracija naziva lijekova, prema prouizvođaću i mnogo toga.
Nadam se da ce ovaj komentar procitati i neko od nadležnih, koji nam pokušavaju objasniti zašto je došlo do iznjena u nacinu pisanja lijekova na recept.
Zdravstveni sam radnik, imam toliko znanja da znam šta je genericko ime lijeka. Moje licno iskustvo kao osobe sa svježim infarktom i nestabilnom anginom pektoris, je veoma loše.
Svi moji lijekovi kojih je 7 razlicitih, a propisani od kardiologa, su sada dostupni ili na listi B, ili se potpuno placaju, što nije mala cijena, tako da sam kao penzionerka skromnih primanja, samoinicijativno prepolovila terapiju.
Druga stvar, koja se navodno i htjela izbjeci pisanjem generickog imena, uopšte ne ostvaruje svoj cilj. Prva stvar u apoteciji je bila nakon pruženog recepta, da me upitaju koje sam do sada lijekove trošila. Kad sam rekla da bi sad oni meni trebali ponuditi iste lijekove drugih proizvođaca pa da si biram, cudno sam pogledana i receno mi je da se u glavnom pišu isti lijekovi koje je i prije pacijen dobijao.
Treba poci stopama obicnog građanina, obicnog bolesnika pa vidjeti kako se pojedini zakoni primjenjuju i na ciju štetu.
Ovaj Mile je pravi carobnjak… Svi sada “trucaju”, te ova, te ona lista, generrrrricki lijek… a Mile je vec poslao u povjest i ministra koji je to izmislio i penzinere koji su stariji od 60 godina… Bitno je da je radiologija JPP otvorena i da to FZO placa puno za prazno… Svaka cast Miki ne treba te mjenjati, ugasi svjetlo u ovom zaglupljenom entitetu….Vama ljudi, tamo stvarno nema pomoci…
Molim Predsjednika Vlade ili RS (pošto to ministar ne smije, znam 100%) da mi pojasni SAMO OVU STVAR: KAKO U REPUBLICI SRPSKOJ LIJEK ZYLLT, PLAVIX I SLIČNI KOŠTAJU OKO 5O KM, A U REPUBLICI SRBIJI 20 KM??????????????????????????
PROVJERENO 100% -STO POSTO!!!!!!!!!!!!!!!
AKO NEKOME U REPUBLICI SRPSKOJ TREBA TAJ LIJEK PO TOJ CIJENI, JA ĆU MU KUPITI I POSLATI I IMAĆE SAMO 2-3 KM TROŠKOVA POŠTARINE.
I NE SAMO OVAJ LIJEK IMA IH STOTINE, A JA TROŠIM OVAJ LIJEK. iMAO SAM INFARKT I DO SADA GA DOKTORI PROPISIVALI, A SADA NAJEDNOM NE TREBA I TO ISKLJUČIVO POSLE OVE NAJNOVIJE ODLUKE O LISTI LIJEKOVA.
ZVAO SAM FOND ZZ I NEKE DJEVOJKE SU MI POJAŠNJAVALE, DA JE TO STVAR AGENCIJE ZA LIJEKOVE ILI DOBAVLJAČA…..ODNOSNO MAFIJE.
Ima li koja krupniji od tebe Šarane da ovo pojasni……jer si ti jedan u nizu koji se ne smije mješati u svoj posao.
Овдје је главни циљ смањење расхода у Министарству здравља(опет на штету пацијената) а не брига за болеснике и то се лијепо види из реченице да ће ФЗО на овај начин уштедјети 15-20 мил. км.Већина пацијената који немају пара за лијекове од понуђена три лијека ће узети најјефтинији,а каквог ће квалитета бити ти лијекови,не знам.