ZAGREB, Hrvatski radnici će odlaziti u prijevremenu penziju sa 64 godine, a u starosnu sa 67 godina života – najvažnija je promjena s kojom će Vlada premijera Tihomira Oreškovića izaći pred Brisel, ali i domaću javnost, piše Večernji list.
Prezentacija, koju su članovi Vlade održali pred socijalnim partnerima, pokazuje da je Vlada odlučila da prihvatiti sve tri sugestije Evropske komisije vezane uz uslove penzionisanja, navodi se u tekstu. Kako se dodaje, od iduće godine u Hrvatskoj će se ubrzati izjednačavanje radnog vijeka muškaraca i žena, tako što će žene svake slijedeće godine raditi šest mjeseci duže dok se 2023. godine ne izjednače s muškarcima.
“Nakon toga će i muškarcima i ženama radni vijek postupno rasti za šest mjeseci, te će svi od 2028. godine raditi punih 67 godina – što je deset godina ranije nego što je planirala Milanovićeva Vlada!”. Tako bi žene rođene 1958. godine tek 2023. ostvarile uslove za starosnu penziju, kad napune 65 godina života, a ne 2020. kako propisuje sadašnji zakon. Svi koji su rodeni 1961. godine i kasnije, prvi uslov za prevremenu penziju steći će kada navrše 64 godine, a u starosnu će odlaziti sa 67 godina života.
“Skraćenje razdoblja u kojm se najranije može ići u prijevremenu penziju sa pet na tri godine, najveći je udar na penziona prava radnika ostanu li bez posla. Nadalje, planira se i 50-odstotno smanjenje broja opasnih i napornih zanimanja koja imaju pravo na beneficirani staž – sa stotinak na 50”, dodaje se u tekstu.
“Ti predlozi zaslužuju svaku osudu, potpuno su neprihvatljivi i Socijaldemokratska partija će naći način da im se suprotstavi, jer Vlada nema osjećaj za građane, nego podilazi krupnom kapitalu i poslodavcima”, rekao je za Večernji list bivši ministar rada Mirando Mrsić.
“Apsolutno smo protiv bilo kakvih promjena, a posebno bi bilo šokantno skraćenje roka za prijevremenu penziju na tri godine, ako je to tačno. Evropska komisija nema ingerencija nad penzijskim pravima, a predsjednik Vlade nepotrebno se ‘prostro’ pred njima i prije nego što su počeli razgovori sa socijalnim partnerima”, kaže sindikalac Krešimir Sever. Kako dodaje, po ovome “za ista radna mjesta boriće se djedovi i unuci”. Takođe, najavljeno je i uvođenje poreza na nekretnine, ali ne od 2017, kako je najavljivao premijer Orešković, nego od 2018, piše Večernji. Nezavisne novine