SARAJEVO, U analizi Spoljnotrgovinske komore BiH pod nazivom “Mišljenje o tradicionalnoj trgovini” predlaže se da Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH u pregovore sa Evropskom komisijom uključi predstavnika poslovne zajednice, odnosno ove komore.
U dokumentu koji je Spoljnotrgovinska komora BiH usaglasila sa entitetskim komorama i Privrednom komorom Brčko distrikta, te dostavila relevantnim institucijama vlasti, ističe se da je i dalje neophodno štititi prerađivačke i sirovinske kapacitete koji nisu spremni za oštru tržišnu utakmicu sa znatno konkurentnijim proizvodima koji dolaze sa tržišta EU.
U analizi se podsjeća da nakon obustave privilegija i beneficija za bescarinski izvoz voća i povrća od EU, BiH do kraja ove godine mora izvršiti “tehničko prilagođavanje” Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/ sa EU.
“Međutim, proces `tehničkog prilagođavanja` na način i u obimu koji zagovara EU, nije sadržan u odredbama SSP-a. Naime, pregovarajući o SSP, BiH je argumentovala i dokazala da Sporazumom kojim je izvršena libralizacija tržišta i stvorena zona slobodne trgovine, ne treba biti obuhvaćeno 15-ak grupa proizvoda od izrazitog interesa za privredu BiH, nespremnih za konkurentski pritisak iz EU”, navedeno je u analizi.
U dokumentu Spoljnotrgovinske komore BiH se ističe ovih 15-ak grupa proizvoda treba da ostane na režimu pune carinske zaštite prilikom uvoza u BiH sve do članstva zemlje u EU.
Dalje se navodi da će, nakon suspenzije Autonomnih trgovinskih mjera od EU, BiH izgubiti neke od preferencijalnih trgovinskih aranžmana.
Neki od proizvoda porijeklom iz BiH koje plasira na tržište EU, kako se navodi u ovom dokumentu, biće pogođeni ovom promjenom, i to: paradajz, krastavci, stono grožđe, jabuke, kruške, kajsije, nektarine, višnje i šljive.
“Poslovna zajednica daje punu podršku pronalaženju obostrano prihvatljivog rješenja, ali ne na štetu njene privrede”, naglašava se u dokumentu.
U “Mišljenju o tradicionalnoj trgovini” Spoljnotrgovinske komore BiH navedeno je da nema potrebe da se prihvati nametnuti princip hitnosti, jer suspenzija Autonomnih trgovinskih mjera EU neće odmah pogoditi grupu proizvoda voća i povrća.
“Napominjemo da su količine proizvedene u 2015. godine uglavnom prodate i isporučene tržištu EU”, navodi se u analizi Spoljnotrgovinske komore.
U ovom dokumentu se napominje da je riječ o proizvodima sezonskog karaktera koji će biti aktuelni u drugoj polovini 2016. godine, uz napomenuo da je došlo vrijeme da se revidira pregovaračka pozicija BiH.
Pregovarački tim BiH bi, prema ovom dokumentu, Evropskoj komisiji trebao da ponudi rješenje problema na način da se navedeno pitanje rješava fazno, u kombinaciji primjene kvota i snižavanja carinskih opterećenja za sve proizvode čijom bi realizacijom bilo najmanje negativnih efekata za proizvođače iz BiH. Srna