SARAJEVO, U pravosudnim institucijama BiH, zaključno sa 2006. godinom, ima 1 900 000 zaostalih predmeta, od kojih 56 odsto predstavljaju takozvani “komunalni” predmeti, izjavio je ministar pravde BiH Bariša Čolak.
“Uzroci zaostalih predmeta su različiti. Prije svega sudovi nisu osposobljeni za rješavanje ovolikog broja predmeta. Veliki je broj komunalnih računa koje građani ne plaćaju, a onda komunalna preduzeća to dostavljaju na sud, prolaze rokovi a predmeti se ne rješavaju”, rekao je Čolak.
On je, na okruglom stolu o temi “Problem zaostalih predmeta u sudovima u BiH sa posebnim osvrtom na rješavanje komunalnih predmeta”, najavio da će Ministarstvo pravde predložite Savjetu ministara BiH da se formira koordinacijski odbor, kao i stručne grupe koje će raditi po posebnim poglavljima na rješavanju pitanja zaostalnih predmeta.
Čolak je izrazio nadu da će u naredne dvije godine barem značajno biti umanjen problem nerješenih predmeta, koji opterećuje pravosuđe u BiH i baca tamnu sjenu na sve što je dobro učinjeno.
Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH Branko Perić istakao je da zaostali predmeti predstavljaju ozbiljan problem za pravosudni sistem, te da u njegovom rješavanju treba da učestvuje izvršna i zakonodavna vlast.
On je rekao da je to vrlo složen problem, koji uključuje donošenje nove legislative, vansudske mehanizme rješavanja tih predmeta i iznalaženje novog načina izvršenja.
Na današnjem okruglom stolu predstavljen je i Akcioni plan za smanjenje broja nerješenih predmeta, koji su prihvatila ministarstva pravde u BiH i VSTS.