LISABON, Stopa nezaposlenosti u Portugalu “porasla” je u trećem kvartalu ove godine na 15,8 odsto, mada su MMF i Evropska centralna banka predviđale porast do kraja 2012. od 15,5 odsto – saopštila je statistička agencija INE.
To je značajno povećanje broja nezaposlenih, jer ih je prije godinu dana bilo 12,4 odsto.
U Evropi su u toku sundikalni štrajkovi protiv mjera štednje. U centru pažlje su Grčka, Španija, Italija, Portugal, Francuska, Belgija, Njemačka, Holandija, Češka i Slovačka…
Protestni talas ne prolazi. Tako su 12. novembra agencije objavile da je grčki parlament usvojio budžet za 2013. godinu u parametrima trojice kreditora. Ali, dok je proticalo glasanje (“za” 167, “protiv” 128), na ulicama Atine gomila nezadovoljnih građana je protestovala.
U pravcu zgrade parlamenta letjeli su zapaljeni flajeri. Ljudi su znali da će porezi skočiti, a državni troškovi – između ostalog, plate, penzije i socijalne isplate biće smanjene za 9,6 milijardi evra, starosna granica za odlazak u penziju biće podignuta za dvije godine (do 67 godina).
To je cijena perspektive ostanka u zoni evra i dobijanja 31,5 milijardi evropske valute – koja je spas od bankrotstva.
Da li je neophodan “gorki lijek štednje” koji donosi toliko patnji stanovništvu?
Ekonomski analitičari napominju da je situacija u zemljama različita.
Grci /u manjem stepenu/, Irci, Portugalci, djelimično Španci imali su standard i državne rashode neadekvatne onome koliko su zarađivali.
Za neosnovane radosti mora da se plati. A za Italiju spoljni dug nije kritičan: može se proći sa mjerama ubrzanja ekonomskog rasta – smatraju eksperti.
Kada se Grčkoj ne plate porezi – to se smatra skoro nacionalnim vidom sporta, a državna blagajna ostaje prazna. Drugog sredstva za oporavak finansija, osim smanjenja svih mogućih troškova – nema.
Ako ne bude strogog budžeta, izlazak iz zone evra je neminovan i uslijediće takav skok inflacije da će se današnje nevolje učiniti kao cvijeće. Pri tome, niko više neće dati na zajam – upozoravaju stručnjaci.