LISABON, Farmeri u Portugalu mole se za čudo nakon najsuvljeg februara u posljednjih 80 godina i suše koja je uništila pašnjake i izazvala šumske požare još više pogoršavajući ekonomsku krizu.
Prognostičari predviđaju slično vrijeme do kraja marta što će još više pogoršati sušu, koja je u centralnom dijelu zemlje proglašena za tešku i ekstremnu.
Vjeruje se da će suša dodatno limitirati finansijske resurse dok Portugal smanjuje potrošnju kako bi ispunila teške uslove zajma EU i Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ za dobijanje pomoći od 78 milijardi evra.
Još uvijek nisu poznate posljedice suše na trgovinu i društveni bruto proizvod.
Posljednja velika suša 2005. godine koštala je zemlju skoro 300 miliona evra.
U sprženom južnom regionu Alentežo, najsiromašnijem u zemlji, seljani u nekoliko oblasti održavaju takozvane Novene, molitve sa pjesmom koje traju uzastopno devet noći za redom kako bi prizvali kišu.
Pedro Mestre, učitelj u selu Sete, jedan je od onih koji se mole i pjevaju psalme tokom Novene zajedno sa lokalnim farmerima.
“Suvo i hladno vrijeme noću i vrelina danju uništavaju usjeve – žitarice, paradajz, grožđe i vinograde. Ljudi su očajni i pribjegavaju stvarima za koje se nadaju da će im donijeti olakšanje”, rekao je on.
Jedino olakšanje bilo je u četvrtak kada je pala laka kiša, ali nedovoljna da navlaži zemljište.
“Više nema pašnjaka za stoku zbog suše, kojih uobičajeno ima do aprila. Ako se ovako nastavi stoka će početi da ugiba”, rekao je Mestre.
Nacionalna poljoprivredna konfederacija kritikovala je prošlog mjeseca vladu zbog “potcjenjivanja ozbiljnosti situacije” i što nije napravila plan i mjere pomoći farmerima.
“Već su jasni direktni gubici kod zimskih usjeva, tu je nestašica pašnjaka za stoku, nema vode za voćnjake, pogođeni su maslinjaci, u tlu je veoma nizak nivo vode”, navodi Konfederacija.
Ministar poljoprivrede Asunsao Kristas rekla je da ne treba paničiti.
“Još je prerano utvrditi gubitke jer kiša može uskoro da padne i onda neće biti tako ozbiljno”, rekla je ona Rojtersu.
Francisko de Katro Rego, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Lisabonu, rekao je da već bilo oko 200 šumskih požara, što je više tipično za ljeto.
“Oni još nisu previše snažni jer postoji vlaga od noćnih temperatura, ali to će nestati kada dođe do porasta temperatura”, rekao je on.
Prema njegovim riječima, dok određena količina kiše prije ljetnih vrelina može spriječiti velike šumske požare “šteta koja je pričinjena poljoprovredi je nepopravljiva”.