ČAJNIČE, Dvadeset radnika Javnog preduzeća “Prvi mart” iz Čajniča stupiće u štrajk u ponedjeljak, 19. aprila, ukoliko poslodavac i osnivač Skupština te opštine ne ispune njihove uslove, potvrdila je predsjednik Sindikalne organizacije tog preduzeća Nada Nešović.
Nešovićeva ističe radnici traže najminimalnije – isplatu pola decembarske plate iz prošle godine, cijelu platu za januar ove godine i isplatu januarske plate iz 2008. godine, po deset odsto u narednom periodu, uz ostala lična primanja.
“U 2006. godini nismo primili četiri plate, a u 2007. godini nijednu, tako da nam ukupno za plate duguju 178.000 KM. Od 1997. do 2000. godine primali smo zagarantovani lični dohodak od 80 KM, a neto plate smo se odrekli. Nismo nikad primili ni zimnicu ni regres. Najteže nam je što sva primanja zaostaju, a sa njima i porezi i doprinosi, pa nemamo zdravstveno osiguranje”, pojasnila je Nešovićeva i dodala da se Sindikat ove godine pismeno obraćao osnivaču, ali bez rezultata.
Nešovićeva je dodala da je Skupština opštine smanjila cijene komunalnih usluga ustanovama koje je ona osnovala, koje sada plaćaju samo 25 odsto, dok preostali novac preduzeću “Prvi mart” niko ne nadoknađuje.
“Predlagali smo da cijene komunalnih usluga izjednače sa ostalim opštinama. Ni to nam nisu uvažili. Mi za mjesec dana od naplate usluga dobijemo 15.000 KM,a za isplatu plata treba 19.000 KM”, rekla je Nešovićeva.
U Upravi preduzeća kažu da su pregovori obavljeni sa osnivačem i da se rad odvija bez problema.
Načelnik opštine Čajniče Branko Roljić kaže da je Administrativna služba opštine učinila sve da sanira dug tog preduzeća iz prethodnih godina, koji je iznosio oko pola miliona KM, te da je Vlada Republike Srpske pomogla da se reprogramira dug za poreze i doprinose.
“Kada sam primio dužnost načelnika spriječio sam da isplaćuju plate preko sindikalnog računa. Pošto je račun bio blokiran, oni su do deblokade tako isplaćivali plate. Kako su uplaćivani doprinosi i prikazivane plate to ćemo provjeriti. Vlada RS je dala pomoć od 70.000 KM kada je deblokiran žiro-račun. Od tada smo pomagali da se oporavi preduzeće”, tvrdi Roljić.
On smatra preduzeće “Prvi mart” ne može da posluje uspješno, jer od 20 zaposlenih, njih pet radi u djelatnosti, a ostali su, uglavnom, kancelarijski službenici.
“Najvjerovatnije, moraćemo početi razgovarati o novoj sistematizaciji i proglašenju tehnološkog viška. To je po svemu sudeći jedini način da preduzeće normalno posluje. Iz budžeta smo uplatili sve obaveze u prošloj godini. Što se tiče ove godine, uplaćujemo uporedo kada i ostalima”, rekao je Roljić.
U prošloj godini opština je sa Vladom RS i međunarodnim donatorima uložila nekoliko stotina hiljada maraka u obnovu i izgradnju vodovodne i dijela kanalizacione mreže i nabavku neophodne opreme i mašina za rad.
Od tada se, prema tvrdnjama poslovodstva, povećala naplata usluga, jer je stanovništvo do sada odbijalo da plaća račune, naročito za vodu, zbog čestih nestašica.
Brojna dugovanja nastala su u poslijeratnom periodu, zboge čestih mijenjanja direktora, ali i zbog političkih uticaja.
Preduzeće “Prvi mart” bavi se distribucijom vode i održavanjem vodovoda i kanalizacije, javne čistoće i grobalja. Srna