BROD, Zahvaljujući zaduženju po osnovu emisije obaveznica od četiri miliona maraka, u opštini Brod će u ovoj godini biti realizovano nekoliko kapitalnih projekata.
Strategijom lokalnog ekonomskog razvoja opštine planirani su izgradnja Sportsko-rekreacionog centra, izmještanje Tržnog centra na novu lokaciju i rekonstrukcija gradske rasvjete.
Iako je ovogodišnji budžet od 8,5 miliona maraka više investiciono-razvojni, a manje potrošačkog karaktera,on nije dovoljan da se planirani kapitalni projekti infinansiraju, zbog čega se opština odlučila da se zaduži sa četiri miliona maraka.
Načelnik brodske opštine Milovan Čerek kaže za Srnu da opština do sada nije zadužena ni po kojoj osnovi.
“Sve što smo do sada uradili – uradili smo sopstvenim sredstvima. Nismo koristili čak ni kredit `Investiciono-razvojne banke`. Kad god smo pokušali da tražimo pomoć, dobijali smo odgovor da je nama lako, jer imamo Rafineriju nafte. Rafinerija nam je prepreka za dobijanje kredita i pomoći, zbog čega smo i odsustali od kandidovanja projekata kod Razvojne banke”, ističe Čerek.
On napominje da opština od Rafinerije godišnje dobije svega oko 600.000 maraka i navodi da je “jedina korist koju brodska opština ima od Rafinerije ta što zapošljava veliki broj radnika”.
Osim Rafinerije, u Brodu od ranijih preduzeća rade još “Adapter” i “Metalbrod”, ali u izmijenjenom statusu. Nekadašnja Tvornica čarapa, kao i poznati proizvođač sanitarnih uređaja “Metaslemajl” odavno ne rade. Ne rade ni “Mesar”,”Transter”, hotel, Robna kuća, pekara i druga nekada državna preduzeća.
Načelnik Čerek ističe da je u opštini zaposleno oko 3 500 ljudi, najviše u Rafineriji nafte – oko 1 600 – dok su ostali zaposleni u opštinskoj administraciji, javnim preduzećima i školama, a veliki dio svoju egzistenciju obezbjeđuju radeći u ugostiteljskim i trgovinskim radnjama.
U Brodu ima mnogo prodavnica i ugostiteljskih objekata, kao i četiri marketa. Svi oni dobro posluju zahvaljujući najviše kupcima iz Slavonskog Broda koji svakodnevno prelaze most na rijeci Savi i dolaze u kupovinu u Brod, jer je ovdje roba jeftinija od one preko Save.
Dosta se trguje i u Tržnom centru, gdje nekoliko stotina građana ima svoje štandove.
“Tržini centar na sadašnjoj lokaciji ne zadovoljava potrebe, pa smo odlučili da ga izmjestimo na novu lokaciju iza Srednjoškolskog centra, gdje će, osim štandova, biti uređen prilaz do tržnice, parking i neophodni prateći objekti”, naglašava Čerek.
Opština Brod ima problem viška infrastrukturnih i školskih objekta. Čerek ističe kako su objekti koji su izgrađeni prije rata projektovani za pedeset hiljada stanovnika, a u Brodu danas živi oko 12 000 stanovnika. Zbog održavanja viška kapaciteta koji nikome ne služe opština ima dodatne troškove.
Najveći broj žitelja Brodske opštine živi u samom gradu. Osim u Liješću i Klakaru, sva ostala sela u opštini su prazna ili imaju veoma malo stanovnika.
Povrtanika nema mnogo. Jedino se u Gornje Kolibe vratio veći broj Bošnjaka. Hrvati se uglavnom ne vraćaju iako su im, u većini, obnovljene kuće.
S ciljem stvaranja što povoljnijih uslova za život, u opštini su se odlučili na izgradnju Sportsko-rekreacionog centra – sa bazenima, sportskim terenima za rukomet, košarku, mali fudbal, tenis i pratećim objektima na površini od 11000 kvadratnih metara.
Načelnik opštine Čerek ističe da je u opštinskoj administraciji previše zaposlenih
“Kada sam prije godinu dana došao na mjesto načelnika, u opštini sam zatekao višak zaposlenih. Većina službenika je šetala hodnicima, jer u kancalarijama nije imala mjesta! Zajedno sa pripravnicima bilo je zaposleno oko 120 službenika. Danas je u administrativnoj službi zaposleno 70 službenika. Mislim da je i ovaj broj prevelik. Uvjeren sam da mora biti smanjen na 50 zaposlenih”, zaključuje Čerek. Srna