FOČA, Osim isplate šest plata i povezanog radnog staža, nema preostalih obaveza novih gazda prema radnicima, ali nema ni pokretanja proizvodnje – kažu u Odjeljenju za privredu opštine Foča.
Prošla je godina dana otkada je Vlada Republike Srpske (RS) postala stopostotni vlasnik kapitala u Rudniku mrkog uglja u Miljevini, drugom po veličini preduzeću na području opštine, a strateškog partnera, koji bi pokrenuo proizvodnju, još nema na vidiku.
Oko 150 bivših radnika, koji su decenijama hranili porodice radeći u rudniku, dobilo je radne knjižice, koje su prenijeli na Biro za zapošljavanje.
Novac za plate obezbjeđivan je iz pomoći Vlade RS i prodajom željeza sakupljenog u krugu preduzeća. Ugalj se odavno u Miljevini ne kopa, pa Fočanske toplane, koje rade na čvrsto gorivo, kupuju i troše ugalj iz Banovića, u Federaciji BiH, po “paprenim” cijenama.
Ovaj rudnik, jedini u RS sa jamskom eksploatacijom, koji je pred rat imao oko 700 zaposlenih, kupila je Vlada RS za nepunih pet miliona maraka, tako da nije otišao u ruke jednom hrvatskom preduzeću iz zapadne Hercegovine.
“Radnicima, koji na ime plata potražuju oko 2.700.000 maraka, u dva navrata isplaćeno je 56,5 odsto potraživanja, Vlada im je povezala i radni staž, i to je sve” – kaže predsjednik Odbora povjerilaca rudnika Dragan Govedarica.
On tvri da su među zainteresovanim partnerima, koji bi oživjeli rudnik, bili biznismeni iz Grčke i Rusije, ali da pomaka nema. Da li će novi strateški partner u svom poslovanju prednost u zapošljavanju dati bivšim radnicima – pitanje je na koje ni Zakon nije našao odgovor.
Od 12 fočanskih privrednih preduzeća u stečaju – privatizovano je sedam. Osim rudnika u Miljevini, prodata su još četiri: DP “Čajavec-Temika”, DP Fabrika čarapa, ODP “Trikotaža” i AD “Konfekcija”, i to – smatraju stručnjaci – za bagatelu!
Tri preduzeća: `Temiku`, `Trikotažu` i Fabriku čarapa kupilo je preduzeće `PAVGORD` iz Foče za nešto više od milion maraka” – kažu u opštinskom Odjeljenju za privredu i društvene djelatnosti.
Fočansku “Konfekciju” kupio je Fočak Marinko Pljevaljčić za manje od 200 hiljada maraka. Ranije su “UNIS” kupili “Porat” i “Siming trejd” iz Foče za pola miliona maraka. U Odjeljenju ističu da se za pomenute firme godinama niko nije interesovao, “pa je prava sreća da su i na ovakav način prodate”. Licitacija za neka preduzeća ponavljana je i po desetak puta.
Primjera radi, imovina “Trikotaže” u centru grada, procijenjena na 668 hiljada maraka, prodata je za svega 173 hiljade maraka! Nekadašnja fabrika čarapa “Ključ”, umjesto procijenjenih 660 hiljada, prodata je za 360 hiljada maraka.
Dijelom je privatizovano i Trgovinsko preduzeće “Perućica”, jer je za tri miliona maraka prodalo robnu kuću preduzeću “Bartula” koje je otvorilo tržni centar. U preostalom dijelu “Perućice” vodi se stečajni postupak.
U Foči, sa rijetkim izuzecima, niko i ne pomišlja da će se u bilo kome od prodatih preduzeća pokrenuti proizvodnja. Tako, nezvanično, novi gazda, umjesto pokretanja nekadašnje proizvodnje, na mjestu “Trikotaže” namjerava podići zgradu sa stanovima za tržište, čija je prodaja, navodno, u toku.
“Istina je da nove gazde nemaju nikakvu zakonsku obavezu pokretanja proizvodnje, niti obaveze prema bivšim radnicima preduzeća, koja godinama tavore u stečaju”, potvrđuje Zoran Ćosović, načelnik opštinskog Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti, uz opasku da je sam stečaj dug i skup proces.
Tako je, kaže Ćosović, prema njegovim saznanjima, dosadašnji postupak stečaja u “Maglić-holdingu” – najvećem preduzeću Foče – dostigao troškovnik od 1,5 miliona maraka, a procijenjena imovina u industrijskom bazenu ovog preduzeća je pet miliona maraka! Troškovi stečaja rastu, a stečajna masa preduzeća se “topi”.
U Drvnom kombinatu “Maglić”, u kome se godinama vodi stečajni postupak, bez posla je ostalo oko hiljadu radnika, koji su izgubili svaku nadu da će raditi, ili naplatiti svoja potraživanja, na ime desetina plata i drugih prinadležnosti.
Zbog neuspjeha, smijenjena su tri stečajna upravnika, a nedavno je imenovan i četvrti, koji trenutno vrši inventuru zatečene imovine preduzeća, u zemlji i inostranstvu.
U ovom kolektivu propao je i obećavani dogovor sa švedskom korporacijom “Plena”, koja je, navodno, bila zainteresovana za kupovinu nekadašnjeg fočanskog giganta.Srna