HAVANA, Kuba izdvaja čak 12,9 odsto BDP-a za obrazovni sektor, po čemu je na prvom mjestu u svijetu.
Do sada se smatralo da taj primat pripada skandinavskim zemljama i Novom Zelandu, međutim, oni su prvo mjesto morali da ustupe zemlji koja se bori sa problemima zbog finansijskih i ekonomskih sankcija koje su joj nametnule SAD.
Primjera radi, Island za obrazovanje izdvaja 7,8 odsto od ukupnog BDP-a, Švedska 7,3 odsto, Novi Zeland 7,2 odsto, Norveška 7,3 odsto, a Finska 6,8 odsto BDP-a.
“Ovo je dokaz osjećaja odgovornosti vlade, i govori kako nam je prilikom pripremanja nacrta budžeta jedan od većih prioriteta razvoj obrazovnog ssistema i omogućavanje besplatanog pristupa svima”, izjavio je kubanski ministar obrazovanja Rodolfo Alarkon Ortiz.
Uprkos američkoj blokadi koja traje već više od pola vijeka, kvalitet kubanskog obrazovnog sistema predstavlja primjer koji mnoge druge bogatije države još uvijek ne samo da nisu dostigle, već su na ulicama mnogih gradova svijeta mladi koji traže besplatno školovanje, žrtve policijske represije, pendreka, vodenih topova, suzavca, gumenih metaka, a neki su zbog traženja pravde i obrazovanja za sve, platili životom.
Kuba je do januara 1959. imala samo tri javna univerziteta, koja je pohađalo oko 15. 000 studenata, a u kojima je radilo jedva 1.000 profesora.
Danas, 2013. godine, prema poslednjim podacima, na Kubi radi 77. 000 profesora, od toga njih 54.000 sa punim radnim vremenom, a univerzitete pohađa 261.000 studenata na 104 različita fakulteta koji su razvrstani u 67 naučnih, tehnoloških i humanističkih univerzitetskih centara. business.hr
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svaka čast