SARAJEVO, Građane BiH očekuje teška godina s obzirom na to da će poskupljenja hrane biti nastavljena, a zbog pasivnosti vlasti biće više gladnih, upozorili su u udruženjima potrošača.
Dodaju da će siromašni biti siromašniji, dok poskupljenja neće bitno uticati na one koji rade u državnim institucijama jer su obezbijedili svoje plate kroz stendbaj aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
“U novu godinu smo ušli sa poskupljenjem hljeba za 20 odsto, brašna za 80 odsto, ali i usluga telekomunikacija. Gorivo stalno poskupljuje, najavljeno je poskupljenje plina, a svaki rast cijena energenata izazove rast cijena prehrane. Već se najavljuje poskupljenje mesa, ulja, pšenice zbog troškova lagerovanja. Za to vrijeme primanja porodice su ista, pa čak i niža jer ljudi ostaju bez posla. Sada jedna porodica odvaja 84 KM mjesečno samo za hljeb”, istakla je Gordana Bulić iz Saveza udruženja potrošača BiH.
Kazala je da su cijene u prošloj godini uglavnom lagano rasle i tako će biti i u ovoj godini, te da se i ta tiha poskupljenja i te kako odražavaju na budžetu domaćinstva i količini hrane koju građani kupe.
Prema statističkim podacima, hrana u BiH u novembru u odnosu na oktobar poskupjela je za 0,7 odsto, a plin, struja i drugi energenti za 0,5 odsto. Paprika je bila skuplja za 43,1 odsto, mlijeko, sir i jaja za 0,8 odsto, masti i ulja za 1,8 odsto, krompir za 6,4 odsto.
Za to vrijeme, penzije u FBiH nisu se mijenjale i najniža je 296 KM, a prosječna plata je 801 KM. Potrošačka korpa u FBiH u oktobru je bila oko 530 KM, ali je sindikalna korpa, u koju ulaze sve potrebe jedne četveročlane porodice, uključujući školovanje, obuću i odjeću, iznosila oko 1.600 KM.
“Penzioneru nakon plaćanja režija, lijekova i ostalog, za hranu ostanu dvije-tri KM dnevno. Skuplji je hljeb, očekuju se i druga poskupljenja. Penzije nisu povećane od 2008. godine i pod velikim je upitnikom da li će išta biti od povećanja u ovoj. Biće nam jako teško, sigurno će biti više gladnih”, istakao je Omer Omerefendić, predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH.
Sa strahom su u novu godinu ušli radnici desetina firmi koji su u štrajku zbog neisplaćenih plata, a najave novih poskupljenja stvaraju im dodatni stres.
“Jedva smo preživjeli prošlu godinu. Ne znam kako ćemo ovu. Evo, hljeb je sada 1,10 KM, vreća brašna je sa 14 KM, koliko je bila u julu, sada poskupjela na čak 26 KM, šećer je prošle godine poskupio skoro duplo. Nije normalo da je hljeb ovoliko poskupio. Strah nas je kako ćemo preživljavati sa svojim porodicama”, kazao je Vahid Šehić, jedan od oko 200 radnika “Granita” koji su u štrajku skoro godinu.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja potrošača Kantona Sarajevo, istakao je da će godina biti teška i neizvjesna, ocijenivši da je većina poskupljenja neopravdana i nerealna.
“Trgovci i proizvođači nemaju običaj sniziti cijene kada padaju cijene energenta na tržištu. Takođe, veliki broj poskupljenja je zapravo njihova prevelika želja da ostvare prevelik profit. Državne institucije moraju vršiti nadzor i sankcionisati, a robne rezerve moraju biti veće”, naglasila je Bulićeva.
Predstavnici potrošača smatraju da je neophodan socijalni program, uštede i kvalitetnije planiranje budžeta. Nezavisne novine